اخبار, وبلاگ

کتابهای مهدوی مرکز نشر هاجر

نگاهی به کتاب‌های نشر هاجر درباره امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)

نشر هاجر در حوزه کتاب‌های مهدوی و مرتبط با موضوع امام زمان(عج) کتاب‌های متعددی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز نشر هاجر، این مرکز در حوزه کتاب‌های مهدوی و مرتبط با موضوع حضرت حجهبن الحسن امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) محصولات متعددی دارد که به‌مناسبت ایام ولادت صاحب الزمان با ۲۰ درصد تخفیف ارائه می‌شوند، در ادامه نگاهی به این کتاب‌ها خواهیم داشت:

مجموعه ۴جلدی پیشگویی‌های آخرالزمان از دیدگاه ادیان ابراهیمی

بدیهی است که پیشگویی‌های کتب آسمانی و حجت‌های الهی درباره حوادث پیش از ظهور موعود به‌دلیل ارتباط ایشان با غیب، ارزش و اهمیت والایی دارد و می‌تواند پیام‌آور امید و نشاط و نیز هشدار و آماده‌باش برای نسل‌های حال و آینده باشد ولی آنچه در این میان بسیار مهم است بررسی و ارزیابی سندی این پیشگویی‌ها و چگونگی دلالت و معنا و تحلیل آنها و احیاناً شناسایی و بررسی مصادیق آنها است، و این همه تلاش علمی عالمان و پژوهشگران را می‌طلبد تا عرصه را بر مدعیان دروغین و سودجویان فرصت‌طلب تنگ سازند و راه را برای آمادگی بیشتر و بهتر و زمینه‌سازی ظهور موعود ادیان، هموار سازد.

این کتاب مجموعه مقالات دوازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت است که پیشگویی‌های آخرالزمان را از منظر ادیان ابراهیمی مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد. مقالات عمدتاً در سه محور:
۱٫ پیشگویی‌های آخرالزمان در اسلام ۲٫ پیشگویی‌های آخرالزمان در یهودیت و مسیحیت ۳٫ تطبیق پیشگویی‌ها، به همایش ارسال‌شده‌اند؛ بنابراین مقالاتی مانند نام و نسب سفیانی، بررسی طلوع خورشید از مغرب در روایات اسلامی، تطبیق نشانه‌های ظهور درگذر تاریخ، نقش پیشگویی‌ها در شکل‌گیری نحله‌های فکری و جنبش‌های اجتماعی، نشانه‌های ظهور و تصویربرداری از یک انتقال تمدنی و… در این مجموعه آورده شده است.

جامعه مهدوی

بحث مهدویت و اعتقاد به منجی بشریت از زمان حضرت ختمی‌مرتبت صلّی اللّه علیه و آله و سلّم، حضرت زهرا علیها السّلام و دوازده نور امامت علیهم السّلام وجود داشته است. فرقه‌های متعددی به وجود امام زمان عجّل‌ اللّه‌ تعالی‌ فرجه الشریف ایمان دارند و انسان‌های زیادی بر این باورند که روزی این مرد بزرگ تاریخ ظهور خواهد کرد. شناخت فرجام نهایی حکومت حضرت مهدی عجّل اللّه‌ تعالی‌ فرجه الشریف پرجاذبه و اندیشه‌برانگیز است و تصویر جامعۀ مهدوی و پیوند ژرف آن با سرنوشت حکومت، مورد توجه دیرین پیشوایان نحله‌های فکری، مکاتب سیاسی و… بوده است.
در آیه ۵۵ نور به‌ویژگی جامعه مهدوی پرداخته شده و سه بُعد: توحید امنیت و عدالت بیان شده است. دولتی که رسالت جهانی دارد، برنامه او هم باید فراگیر باشد. در حکومت امام زمان عجّل اللّه‌ تعالی‌ فرجه الشریف تنها زمین مطرح نیست، کرات دیگر هم مورد توجه است. از این پژوهش می‌توان در محافل علمی، آموزش و پرورش، صداوسیما، مراکز درمانی، مراکز صنعتی و اداری استفاده کرد.
ویژگی‌های جامعه مهدوی براساس آیه ۵۵ نور «وعد اللّه الذین آمنوا و عملوا الصالحات…» توحید، امنیت و عدالت چیست؟ هدف محقق، شناخت ویژگی‌های جامعه قرآنی و جامعه آرمانی مهدوی و سنخیت میان این دو جامعه است تا جامعه مهدوی را شناسانده و مخاطب را به این سمت سوق دهد تا خودش را به سیره و اخلاق مهدوی آراسته کند. مسئله اساسی مهدویت این است که روزی این دنیا با همه شر و ناکامی‌ها سرانجامش به صلح و سعادت منتهی شود. کتاب جامعه مهدوی متشکل از چهار فصل؛ مفاهیم و سه ویژگی جامعه مهدوی یعنی؛ توحید، امنیت و عدالت‌محوری است.

کتاب قیامت و قیام امام مهدی نوشته مهین قربانی

حقیقت روز قیامت بر افراد بشر پنهان و نامعلوم است. خداوند آیاتی بیان می‌کند که از حوادث و اتفاقاتی عجیب و وحشتناک در آستانه قیامت سخن می‌گوید. در این پژوهش منظور از مهدویت همه مباحثی است که درباره امام مهدی عجّل اللّه‌ تعالی‌ فرجه الشریف مطرح می‌شود؛ اعم از اخبار، ولادت، زندگی و… .
قیامت، ظهور و قیام امام زمان عجّل اللّه‌ تعالی‌ فرجه الشریف از ابعاد گوناگونی قابل بررسی است، اما وقتی به آیات قیامت و مهدویت و روایات مهدوی توجه می‌شود، مشاهده می‌شود که میان قیام و قیامت رابطه‌ای برقرار است. این کتاب به‌صورت تطبیقی و در دو فصل «شباهت‌های قیامت و مهدویت» و «شباهت‌های وقایع قیامت و مهدویت پس از وقوع» را بررسی و رابطه بین این دو واقعه عظیم را از منظر آیات و روایات ترسیم کرده است.

دانشنامه شعر مهدی

این کتاب مجموعه سروده‌های ادبی مرتبط با مهدویت است که در بر دارنده اشعار شاعران قرن چهارم تا امروز است که به‌کوشش مرحوم عبدالله شرعی گردآوری شده است.

مقایسه تطبیقی رجعت در اسلام، مسیحیت و یهودیت نوشته خدیجه کیانی

یکی از مشترکات اعتقادی نزد همه مسلمین ظهور منجی از نسل پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم در آخرالزمان است که برای برپایی عدل و قسط و نابودی ظلم و جور قیام می‌کند اما بر اساس عقیده شیعه پس‌از ظهور آن حضرت مؤمنان محض و کفار محض به دنیا برمی‌گردند تا وعده الهی را در نابودی ظلم و ستم و اقامه عدل و قسط در همین دنیا مشاهده کنند، این بازگشت به رجعت معروف است که در مکتب تشیع مورد توجه قرار گرفته است اما از سوی دیگر فرق اسلامی شبهاتی در مورد آن مطرح شده است.

در منابع و کتب مسیحی و یهودی اعتقاد به رجعت دیده می‌شود، البته با رجعت مطرح‌شده نزد شیعه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد، بنابراین یکی از مسایلی که شایسته است به آن توجه شود، آشنایی با باور یهودیان و مسیحیان درباره این بازگشت مهم و قابل توجه به دنیا و وجوه تشابه و افتراق آنان با عقیده شیعیان در این زمینه است.

در این کتاب، ادله عقلی و نقلی رجعت در سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و یهود نقل و بررسی شده و به برخی از شبهات درباره رجعت پاسخ داده ‌شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانند به وبگاه این نشر مراجعه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *