تازه های نشر زن و خانواده

اجرای فاز نخست «سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده»

اجرای فاز نخست «سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده»

اجرای فاز نخست «سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده»

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان ریاست جمهوری از اجرای فاز یک «سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده» خبر داد.

به گزارش ایسنا، زهرا جواهریان در این نشست بیان کرد: ما طبق مواد ۱۰۱ و ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه بند ت ماده ۸۰ و ابلاغیه رئیس جمهوری موظف هستیم که علاوه بر کارهایی که در رابطه با این قوانین اجرا می کنیم، رصد و پایش آن را نیز انجام دهیم.

وی تاکید کرد: در بسیاری از موارد نظارت امور بر عهده معاونت امور زنان و خانواده است و به دلیل اینکه دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده هم در معاونت مستقر است، در این راستا مسئولیتی بر عهده ما گذاشته شده است.

وی درباره چرایی ایجاد سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده گفت: رویکرد ما در این سامانه استفاده از ظرفیت فناوریهای نوین در رابطه با ارائه راهکار و پاسخگویی به نیازها و مسائل مرتبط بود. اعمال رویکرد عدالت جنسیتی در سیاستها از اهدافی بود که در آن دنبال شد.

جواهریان با بیان اینکه شاخصهای عدالت جنسیتی طبق ماده ۱۰۱ در ۸ محور و ۲۵ شاخص اصلی و ۱۷۷ شاخص اختصاصی تدوین و ابلاغ شده است، افزود: تخصیص اعتبارات دستگاهی برای اجرای برنامه های ارتقای شاخص عدالت جنسیتی از اهداف این برنامه است. طراحی سامانه براساس تحلیل فرآیند و معرفی کاربران، جمع آوری شاخص و تهیه شناسنامه و زیرساختها مبنای اصلی این سامانه بوده است. شفافیت، مسئولیت پذیری و بهبود مستمر از ویژگی های این سامانه است.

به گفته معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان ریاست جمهوری، در این سامانه هشت بخش جای گذاری شده است که  یکی از آنها سند وضعیت زنان و خانواده در استان هاست که کل برنامه استان ها و شاخصها در این بخش از سامانه قرار می گیرد.

جواهریان با تاکید بر اینکه اجرای فاز یک این سامانه اجرا شده است، گفت: این سامانه مستقر شده است و ویژگی آن این است که سامانه در نهاد ریاست جمهوری به عنوان جایی که بتوانیم در بستر شبکه دولت استفاده کنیم استقرار یافته است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *