تازه های نشر زن و خانواده

جوان‌گرایی و بکارگیری زنان در انتصاب مدیران مدنظر قرار گیرد

وزیر کشور: جوان‌گرایی و بکارگیری زنان در انتصاب مدیران مدنظر قرار گیرد

تهران- ایرنا- وزیر کشور با تاکید بر اهمیت دو مقوله جوانگرایی و استفاده از زنان در سمت‌های مدیریتی، میانگین سنی فرمانداران را ۴۰ تا ۴۲ سال و بخشداران را ۳۰ تا ۳۵ سال ارزیابی کرد و افزود: ۱۶ زن معاون استانداران کشور هستند که ۲ برابر زمان قبل است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در نشست با مجمع سازمان‌های مردم نهاد و جوانان در محل این وزارتخانه، با بیان اینکه سیستم استخدامی براساس قوانین است و جذب در دست مدیران نیست، بر اهمیت دو مقوله جوانگرایی و استفاده از زنان تاکید کرد و گفت: در تعیین مدیران دو مقوله کاهش سن مدیران و استفاده از زنان باید مدنظر قرار گیرد.

وزیر کشور، میانگین سن فرمانداران را ۴۰ تا ۴۲ و بخشداران را ۳۰ تا ۳۵ ارزیابی کرد و افزود: ۱۶ زن معاون استانداران کشور هستند که ۲ برابر زمان قبل از ما است.

امام راحل بیشترین اعتماد را به جوانان داشتند

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) به جوانان بیشترین اعتماد را کردند و در همه امور از جوانان بهره بردند.

وزیر کشور اضافه کرد: جریان تحول، رشد و توسعه را باید با استفاده از نیروهای جوان شناسایی کنید و در جهت تقویت جمهوری اسلامی و ایجاد یک شرایط خوب برای زندگی، بهره ببرید.

ما پیرمردها باید برویم

رحمانی فضلی گفت: ایجاد سه هزار تشکل مردم نهاد کار عظیمی است و باید از آن به‌خوبی استفاده شود. باید به جوانان ایمان داشته باشیم.

وزیرکشور خاطرنشان کرد: سازمان‌ها و تشکل‌ها از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنند. ما پیرمردها باید برویم این روال طبیعت است و جبر زمانه کار خود را می‌کند. شما جوانان هم همین مسیر را باید طی کنید اما عاقل کسی است که در استفاده از این ظرفیت‌ها حداکثر بهره‌وری را داشته باشد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: باید از فکر نو، اندیشه جدید و قدرت ریسک پذیری بالای جوانان استفاده کنیم.

وزیر کشور با بیان اینکه باید جوانان را به اندیشه‌های نو، تفکرات جدید و مبتنی بر عقلانیت مسلح کنیم، گفت: جوانان خود باید مسیر را با طرح ایده‌ها و نظریه‌ها باز کنند و اگر دنبال اعتبار هستند، اعتبار کسب کردنی است پس خودتان این اعتبار را کسب کنید.

وی با اشاره به تلاش دولت در حوزه جوانان، تصریح کرد: مجامع استانی جوانان رسمیت دارند. ما وقتی دولت را تحویل گرفتیم برخی استعلامات سمن‌ها سه سال معطل مانده بود اما سرعت کار را بالا بردیم.

رحمانی فضلی، تنفیذ امریه رهبر انقلاب برای خدمت سربازی جوانان در سازمان‌های مردم نهاد را اقدام ارزشمند و بزرگی دانست و در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا صدا و سیما اسم تشکل‌های جوانان را بیان می‌کند، گفت: اسم تشکل در صدا و سیما باید بیان شود و این کار خوبی است. نقش اصلی این است با کوشش‌تان یک جوشش موثر در جامعه ایجاد کنید. من در جلسه با احزاب هم می‌گویم احزاب موثر باید دارای عقبه، پشتیبانی و حامی و وزن اجتماعی باشند؛  هر چه وزن اجتماعی آن حزب بالا باشد، تجلی آن در رای و رقابت است.

وی ادامه داد: احزابی که بتوانند پایگاه اجتماعی ایجاد و ارتباط موثر با جامعه برقرار کنند قطعاً حضورشان موثر است و از حمایت مردم برخوردار می‌شوند.

وزیر کشور گفت: استان‌ها و مناطق جغرافیایی ما ظرفیت‌های بزرگی از حیث منابع طبیعی، انسانی و موقعیتی دارند اما متاسفانه به دلایل تاریخی نتوانستیم نظامات مناسب تحول شرایط منطقه ای و استانی را فراهم کنیم.

وی افزود: همه نظامات اداری، سیاسی، بانکی، بودجه‌ریزی و تصمیم‌سازی متمرکز و ملی است تا منطقه‌ای و سمن‌ها باید ظرفیت‌های منطقه‌ای را فعال کنند و بر نگاه مدیران و تصمیم‌گیران تاثیر بگذارند.

رحمانی فضلی با اشاره به اقدامات انجام شده در بحث مسکن، گفت: دولت در بحث مسکن هم اقدامات خوبی انجام  داده اما افزایش قیمت مسکن،از قیمت ارز تاثیر پذیرفته است.

وی ادامه داد: در بحث بین‌المللی حسن نیت خود را به جهان ثابت کردیم اما ترامپ همه قراردادهای بین‌المللی را زیر پا گذاشت که با مقاومت حتما بر این موضوع چیره خواهیم شد.

رحمانی فضلی با تاکید بر اهمیت نقش جوانان در عرصه‌های مختلف به موضوع  زلزله اشاره و خاطرنشان کرد: امکانات خوبی وارد مناطق زلزله زده شده بود اما این امکانات به‌خوبی تقسیم نشد لذا دستور دادم از نیروهای جوان استفاده شود.

وی افزود: در سیل گلستان که خودم چند روز در آنجا بودم ایثار و فداکاری را دیدم که تجلی این ایثار را در جبهه دیده بودیم.  جوانان واقعا زحمت کشیدند. گروه های با انگیزه جوان پای کار آمدند و کانال ها را لای روبی کردند.

از اندیشه‌های عالی و قدرت ریسک پذیری جوانان بهره ببریم

رحمانی فضلی همچنین در پایان این نشست و در جمع خبرنگاران، مشارکت جوانان در همه عرصه‌ها را مقوم امنیت کشور دانست و گفت: هر چقدر بتوانیم از جوانان در زمینه‌های مختلف بیشتر بهره ببریم و آنان را بیشتر مشارکت دهیم، در تقویت امنیت ملی موفق تر خواهیم بود.

وزیر کشور افزود: جوانان با مشارکت خود توانستند در امنیت بخشی مناطق کشور کمک کنند و باید از افکار و اندیشه‌های عالی در کنار قدرت ریسک پذیری جوانان بهره ببریم.

رحمانی فضلی ادامه داد: سمن‌های جوانان یک جایگاه حقوقی در سطح ملی پیدا کرده است و آنان می‌توانند در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها موفق باشند. دولت زمینه‌سازی این تأثیرگذاری رافراهم کرده است و این سازمان‌های مردم‌نهاد هستند که باید تلاش خود را برای رسیدن به اهداف عالی خود انجام دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *