تازه های نشر زن و خانواده

اختلافات خانوادگی با ترویج سبک زندگی امام موسی کاظم(ع) کم می شود 

ولادت امام موسی کاظم ع

حوزه/ استاد جامعةالزهرا(س) گفت: اگر سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی از جمله صبر و حسن خلق امام موسی کاظم(ع) در جامعه نهادینه شود شاهد کم شدن اختلافات خانوادگی خواهیم شد.

طاهره حیدری مجد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه به مناسبت سالروز میلاد امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: این امام همام حدود ۳۵ سال از امامت خویش را در زمان سفاک ترین و سلطنت ترین خلفای بنی عباس بودند اما با خصوصیات برجسته اخلاقی که داشتند بسیاری از غیرمسلمانان و مخالفان را مجذوب دین اسلام کردند.
وی افزود: باید سیره زندگی به ویژه صبر و سکوت امام موسی کاظم(ع) به صورت عملیاتی در زندگی مردم نهادینه و الگوگیری شود چراکه امروزه علت وجود اختلاف ها در زندگی ها فاصله طولانی ما با سبک زندگی اسلامی امامان معصوم است.
استاد جامعه الزهرا(س) با اشاره به اینکه بیشترین اختلاف های زندگی در زمان شیوع ویروس کرونا پدیدار شد گفت: خانواده ها در خانه ماندند ولی گذشت و صبر را از سیره امامان معصوم الگوبرداری نکردند و این امر باعث شد تا اختلاف ها تشدید شود.
وی گفت: شاهد افزایش بالای آمار طلاق  و اختلافات خانوادگی در دادگاه ها هستیم، بسیاری از مردم صبر و حسن اخلاق را بلد نیستند در حالی که بخش های مختلف زندگی امامان برای ما درس مشاوره و خانواده است.
حیدری مجد با بیان اینکه مردم نسبت به امامان معصوم محبت دارند ولی مودت ندارند گفت: بین محبت و مودت فرق وجود دارد درقرآن کریم نسبت به مودت در مواردی از جمله بین زن و شوهر و اجر رسالت تاکید شده است.
وی تاکید کرد: در مودت عمل گرایی و تبعیت حقیقی وجود دارد اما در محبت اینگونه نیست به گونه ای که در آیه ۲۳ سوره شوری نیز خداوند به پیامبر اسلام فرمودند: بگو به ازای آن [رسالت] پاداشی از شما خواستار نیستم مگر دوستی درباره خویشاوندان و هر کس نیکی به جای آورد [و طاعتی اندوزد] برای او در ثواب آن خواهیم افزود قطعا خدا آمرزنده و قدرشناس است.
استاد جامعه الزهرا(س) به دوران ۳۵ ساله امامت امام موسی کاظم(ع) پرداخت و گفت: این امام حدود بیست سال با پدر بزرگوارش امام صادق(ع) زندگی کرد، که پنج سال آن در سال های آخر حکومت طاغوتی امویان و چهارسال و نیم آن در زمان عبدالله سفاح(نخستین خلیفه عباسی) بود.
وی ادامه داد: امام موسی کاظم(ع)، ۱۰ سال در زمان خلافت منصور دوانیقی، ۱۰ سال در زمان مهدی عباسی، یک سال در زمان هادی عباسی و حدود ۱۵ سال در زمان خلافت هارون الرشید زندگی کرد که بیشتر دوران عمرش را در اسارت به سر برد ولی با این اوصاف هرگز از هدایت مردم دست برنداشت.
حیدری مجد خاطر نشان کرد: امام صادق(ع) در دوران خلیفه منصور دوانیقی اسمی از امامت بعد از خودش امام موسی کاظم(ع) نبرده بود و اسم پنج نفر را به عنوان جانشین خود برده بود تا از این طریق جان پیشوای هفتم شیعیان را حفظ کند و تنها موضوع امامت را شیعیان واقعی و نزدیکان امام می دانستند چرا که منصور به دنبال کشتن جانشین امام صادق(ع) بود.
وی ابراز کرد: منصور دوانیقی دشمنی و کینه شدیدی به اهل بیت(ع) داشت تا جایی بود که درصدد یافتن امام بعد از امام صادق(ع) بود که پس از اطلاع از شهادت این امام برای فرماندارش در مدینه نوشت: اگر جعفربن محمد به شخص معینی برای جانشینی وصیت کرده او را احضار کن و گردنش را بزنید.
استاد جامعه الزهرا(س) با اشاره به فعالیت علمی و اجتماعی امام موسی کاظم(ع) گفت: بعد از منصور دوانیقی، مهدی عباسی بر روی کار آمد که فردی خوشگذران بود از این رو فرصتی شد تا امام بتواند با شیعیان ارتباط برقرار کند.
وی افزود: هارون الرشید از دیگر خلفای زمان امام بود که درصدد بود تا به ظاهر خود را محب اهل بیت(ع) نشان دهد در تاریخ آمده است که هارون الرشید به امام موسی بن جعفر(ع) عرض کرد: یا اباالحسن! حد و مرز فدک را مشخص کن تا آن را به شما برگردانم. حضرت از این کار ابا کرد، تا اینکه هارون اصرار ورزید، آنگاه امام(ع) فرمود: «من حد و مرز واقعی آن را مشخص می‌کنم. اگر این کار را بکنم تو آن را برنمی‌گردانی!» هارون گفت: مگر حدود آن کجاست! به حق جدّت مشخص کن. پس امام(ع) فرمود: «مرز اوّلش تا عدن،  مرز دومش سمرقند،  مرز سومش آفریقا و  مرز چهارمش تا خزر و ارمنستان است». این‌ جا بود که هارون گفت: بفرما جای من بنشین! بنابراین، چیزی برای ما باقی نمی‌ماند! امام(ع) فرمود: «به تو گفتم اگر حدّ فدک را مشخص کنم، تو آن‌ را به ما باز پس نمی‌دهی. » از این‌ جا بود که هارون تصمیم به قتل حضرت گرفت.
حیدری مجد به بعد عبادی و اخلاقی امام موسی کاظم(ع) اشاره کرد و گفت: نقل شده است وقتی آنحضرت در زندان سندابن شاهک بود اعضاء خانواده و فرزندان سندی ابن شاهک گاهی اوقات از دریچه ای که ازمنزلشان به زندان باز بودامام را در حال عبادت ومشغول راز نیاز باخدا را مشاهده می کردند وتحت تاثیر عبادتهای خالصانه امام قرار می گرفتن که بعدها از نوادگان سندابن شاهد کشاجم ازمحبین اهل بیت علیهم السلام قرار گرفت واشعار وادبیاتی در شأن اهلبیت سرودند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *