تازه های نشر زن و خانواده

۸۰ درصد فعالیت‌های نهضت سواد آموزی مختص زنان است

۸۰ درصد فعالیت‌های نهضت سواد آموزی مختص زنان است

تهران – ایرنا- رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد فعالیت‌های نهضت سواد آموزی مختص زنان است، گفت: ضمن اینکه با توسعه مراکز یادگیری محلی، تلاش می‌کنیم علاوه بر سوادآموزی، مهارت آموزی به نوسوادان را هم ارائه دهیم.

به گزارش ایرنا، شاپور محمدزاده روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با نهضت سواد آموزی در جهت آموزش بیش از ۱۵۰۰ مربی سوادآموزی و تحت پوشش سواد قرار دادن بیش از ۱۵ هزار بی سواد، افزود: سوادآموزی زنان از ۳۵.۵ درصد در دوره قبل از انقلاب به ۹۰ درصد بعد از انقلاب رسیده است. ضمن اینکه شکاف جنسیتی در سوادآموزی به ۲.۸ درصد نزول پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در گروه ۱۰ تا ۴۰ ساله، رشد باسوادی زنان و مردان به ۹۶ درصد رسیده است که در استان هایی مانند تهران، مازندران، اصفهان و یزد نرخی ۹۸ درصدی را شاهد هستیم، ادامه داد: بهره هوشی پایین و وجود اتباع خارجی باعث شده آن دو درصد بیسواد بمانند.

محمدزاده ادامه داد: از این ۹۶ درصد، زنان ۹۵ درصد جمعیت باسواد و مردان ۹۷.۵ درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند. ضمن اینکه بر اساس آخرین سرشماری ۹۵ بر اساس خوداظهاری مردمی، ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر بیسواد در کشور وجود داشت که نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر اتباع بودند.

وی یادآور شد: در استان سیستان و بلوچستان، ۸۲.۵ درصد باسواد وجود دارند که تلاش کردیم علاوه بر بودجه معمول همه استان ها، بودجه ویژه ای به این استان تعلق گیرد تا میزان سواد آموزی افزایش یابد.

۱۰ درصد فعالیت‌های حوزه آموزشی نهضت سوادآموزی به اتباع تعلق دارد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه ۱۰ درصد از فعالیت های نهضت سوادآموزی به اتباع خارجی اختصاص دارد، یادآور شد: در حال حاضر ۳۳۲ هزار اتباع خارجی تحت پوشش نهضت هستند و در مجموع در جمهوری اسلامی، ۸۳۰ هزار اتباع خارجی توسط نهضت سواد آموزی با سواد شده اند.

مهارت آموزی دوشادوش سوادآموزی ارایه می شود

محمدزاده با تاکید بر اینکه با این توافقنامه تلاش داریم حمایت بیشتری از سوادآموزی زنان و دختران داشته باشیم، خاطرنشان کرد: چرا که سواد آموزی باعث توانمندسازی زنان روستایی و عشایری می شود، ضمن اینکه به توسعه مراکز یادگیری محلی هم توجه ویژه داریم تا به بهانه مهارت آموزی، زنان بی سواد را باسواد کنیم.

وی افزود: در راستای تعریف چهارم یونسکو که عنوان کرده که سواد زمانی تحقق پیدا می کند که افراد با آموخته ها و دانش بتوانند تغییری در زندگی خود ایجاد کنند، با همکاری مراکز آموزش فنی و حرفه ای تلاش کردیم، آموزش صنایع دستی و حرفه به نوسوادان بیاموزیم.

محمدزاده تصریح کرد: در دوران کرونا و با آموزش های مهارتی، در ۴۷۰ مرکز تولید محلی که در روستاها قرار دارد، نزدیک به ۸۵۰ هزار ماسک، گان و مواد ضدعفونی تولید شد؛ نقاطی که بیشترین آمار بیسوادی وجود دارد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه در کار مشترک با معاونت، بناداریم ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت بیسواد را تحت پوشش قرار دهیم، گفت: این امر در روستاها و عشایر ۱۴ استان صورت خواهد گرفت که ۱۲ هزار روستایی و ۴ هزار و ۵۰۰ نفر عشایری هستند.

محمدزاده این نوید را هم داد که به دنبال این هستیم که علاوه بر پایان دوره ابتدایی، نوسوادان را تا پایان دور متوسطه اول تحت پوشش قرار دهیم که با این امر، دانش آموزانی که در مقطع تحصیلی جا مانده اند می توانند، در عرض ۶ سال از نهضت مدرک دیپلم بگیرند. ‌

این مراسم با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و شاپور محمدزاده رییس سازمان نهضت سواد آموزی در دفتر معاونت برگزار شد.

بنابراین توافق‌نامه، تربیت مربیان در مراکز روستایی و عشایری در جهت سوادآموزی، تحت پوشش قراردادن بیسوادان روستایی و عشایری، پیوست رسانه ای از این همکاری و انتشار کتب در این زمینه از جمله همکاری های مشترک معاونت امور زنان و خانواده و سازمان نهضت سوادآموزی خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *