تازه های نشر زن و خانواده

نظام تربیت دینی از منظر امام خمینی(ره)

تعلیم و تربیت از جمله نهادهای مؤثر در عرصههای مختلف زندگی انسانهاست واز دیرزمان در بهبود حیات آدمی و ایجاد رشد و پیشرفت در عرصه های گوناگون حیات بشری ایفای نقش کرده است.

آنچه در فرهنگ سازی و تلاش در مسیر خودکفایی و استقلاب جامعه اسلامی مؤثر است، تربیت نیروی مؤمن و متعهد به اسلام و معارف دینی و قرآنی است. نظام تربیت دینی و قرآنی که هدف رسالت انبیا و پیامبر(ص) در متون دینی بیان شده، در واقع برای نجات جامعه اسلامی و حل مشکلات مسلمانان بوده است. بخصوص اگر نظام تربیت دینی  مبتنی بر اندیشه های اسلامی و قرآنی باشد، در حل معضلات حیات انسانی کاربرد بیشتری ایفا می نماید. در جهان معاصر تنها کسی که توانست نظام اسلامی را براساس اسلام و سیره معصومین(ع) بنیاد نهاد، شخصیت امام خمینی است. بی شک بعد از عصر معصومین(ع) تنها حکومت دینی و اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که یادگار امام و از صدقات جاریه آن بزرگ مرد تاریخ می باشد.

این پژوهش تلاشی است در این راستا و اندیشه های تربیتی ایشان با یک تحقیق علمی، نظامند و هدفدار به صورت کاربردی ارائه و در اختیار علاقه مندان به اسلام و دیدگاه های نجات بخش امام قرار گرفته است. نظام تربیت دینی یا مبانی، اهداف، اصول، روش ها، عوامل و ارکان تربیت در این پژوهش از منظر امام، بررسی و تبیین، استخراج و به مظور استفاده مخاطبان و مخصوصاً مراکز آموزشی و تربیتی عرضه شده است. امید است که مورد استفاده و کاربرد در نهاد آموزش و پرورش جوامع مسلمان و به خصوص جمهوری اسلامی قرار گیرد.

این کتاب توسط موسسه چاپ و نشر عروج به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *