تازه های نشر زن و خانواده

آزمایش مارشملو؛ راهنمای خودکنترلی و مقابله با وسوسه

کتاب آزمایش مارشملو؛ راهنمای خودکنترلی و مقابله با وسوسه نوشته والتر میشل توسط دکتر علی اکبر ابراهیمی ترجمه شده و در شاخه روانشناسی به چاپ رسیده است.

خودکنترلی مهارتی است یادگرفتنی که پیش‌نیاز پیشرفت‌ها و موفقیت‌های فردی و اجتماعی ما است. خودکنترلی یعنی توانایی به‌تأخیرانداختن ارضای نیازها و جلوگیری از رفتارها، تمایلات، عواطف و عادت‌هایی که بروز آنها موجب مشکلاتی برای ما می‌شود.

خودکنترلی ضعیف و پایین باعث پرخاشگری رفتاری و کلامی، ولخرجی، قرض‌کردن افراطی، وام‌گرفتن زیاد، ناتوانی در پس‌اندازکردن، پرخوری، شکست تحصیلی، ناتوانی در حفظ رژیم لاغری، ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، شکست در ترک رفتارهای اعتیادی و… می‌گردد. بیش از چهل سال قبل، دکتر والتر میشل با یک آزمایش ساده به نام «آزمایش مارشملو» خودکنترلی در کودکان را بررسی کرد. آزمایش مارشملو در نهایت باعث ایجاد چهارچوبی مفهومی برای توضیح توانایی انسان برای به تأخیرانداختن لذت شد.

کتاب حاضر هم خاطرات است و هم تحلیل علمی و راهنمای خودیاری. امیدوارم کتاب حاضر بتواند به ما کمک کند تا اختیار و آزادی انسان را افزایش دهیم و قربانی وسوسه‌ها و امیال‌مان نباشیم و بتوانیم با این محتوا نسلی را تربیت کنیم که مایه‌ی افتخار ما باشند.

این کتاب توسط انتشارات نوشته به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *