تازه های نشر زن و خانواده

معیارهای صحیح؛ ضمانتی برای ازدواج موفق

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر دختران و پسران جوانی که در آستانه ازدواج هستند، در مرحله خودآگاهی موفق شوند، می‌توانند معیارهای صحیح‌تری برای ازدواج خود داشته باشند و فردی را به عنوان همسر انتخاب کنند که مایه آرامش آن‌ها شود و در سایه این آرامش نیز به رشد عاطفی، معنوی و اجتماعی نیز دست پیدا کنند.

حمیده دمیرچیلو، روانشناس و کارشناس خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با معیارهای صحیح ازدواج اظهار کرد: قطعاً افراد زیادی در مسیر زندگی ما هستند که خیلی هم آدم‌های خوبی هستند اما ممکن است همسر مناسبی برای ما نباشند؛ پس هر چه ملاک‌هایِ انتخابِ ما واقع‌بینانه‌تر و مطابق با شخصیت ما باشد ازدواج موفق‌تری خواهیم داشت و برعکس اگر بخواهیم آرمانی و رویایی و یا با فشارهای درونی و بیرونی ازدواج کنیم، قطعا به مشکل می خوریم.

وی بیان کرد: ملاک‌های ازدواج کاملاً شخصی و منحصر به فرد است اما عوامل زیادی مانند اعتقادات، فرهنگ، خانواده، سلامت روان فرد، نگرش و حتی جنسیت بر آن اثر دارند و با توجه به تفاوت‌های آفرینشی زن و مرد و همچنین فرهنگ و باورهای دینی ما، معیارهای کلی انتخاب همسر در زنان و مردان متفاوت است.

این روانشناس با اشاره به اینکه نگرش زنان و مردان در انتخاب همسر می‌تواند متفاوت باشد، تأکید کرد: طبق پژوهش‌ها، ویژگی‌هایی از جمله ویژگی‌های جسمانی، اعتقادات، اخلاق، درک جایگاه همسر، خانواده همسر و نگرش اقتصادی زن از مهم‌ترینمعیارهای ازدواج برای مردان به شمار می‌رود و اعتقادات، اخلاق، مهارت مهرورزی، اقتدار مسئولانه، شرایط اقتصادی و توانایی مدیریتی مرد برای زنان مهم‌تر است.

دمیرچیلوتصریح کرد: نکته بسیار مهمی که در ملاک‌های انتخاب همسر وجود دارد، اهمیت تطابق شخصیت و خُلق افراد با یکدیگر است که این بخش به صورت کاملاً تخصصی باید توسط مشاور بررسی شود.

وی گفت: به عنوان مثال، هر انسانی دو جنبه برون‌گرایی و درون‌گرایی را در وجود خود دارد ولی میزان آن متفاوت است؛ در باور عام این اشتباه رواج یافته که یک فرد خیلی درون‌گرا با یک فرد خیلی برون‌گرا ازدواج کند تا مکمل هم باشند، در حالی که این نوع ازدواج کاملا غلط است و این دو نفر حتما به مشکلات جدی برمی‌خورند که البته توصیف آن مفصل است و حالت درست این است که جنبه درون‌گرایی و برون‌گرایی افراد شبیه‌تر به هم باشد، با این تفسیر، در برخی رویکردهای پیش از ازدواج، شباهت بیشتر افراد به هم در ابعاد مختلف شخصیت باید مورد توجه قرار گیرد که البته توضیح و بررسی این موضوع هم باید کاملا تخصصی انجام شود.

این روانشناس با اشاره به اهمیت مسائل دینی در مسئله انتخاب همسر و معیارهای ازدواج، خاطرنشان کرد: در منابع دینی ما، بیش از هر چیز بر دین‌داری، اخلاق، مهرورزی، پاکدامنی و سازگاری تأکید شده است؛ با این نگاه که دین‌داری موجب عقلانیت و انعطاف‌پذیری و اخلاق زمینه ساز ثبات و پایبندی فرد به اصول را فراهم می سازد.

وی با بیان اهمیت نقش مشاوره در تعیین معیارهای صحیح ازدواج افزود: جوانانی که در شرف ازدواج هستند در مرحله تعیین ملاک‌های ازدواج هم باید با کمک مشاوران متخصص و متعهد، معیارهای خود را واقعی و عقلانی انتخاب کنند تا بتوانند ازدواجی موفق داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *