تازه های نشر زن و خانواده

چرا همسرم دروغ می‌گوید؟/ میزان صمیمیت با همسرتان را بالا ببرید

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مشکلات موجود در زندگی مشترک برخی از زوجین دروغ گفتن همسران به یکدیگر است. شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که شاهد خلاف حرفی که همسرتان زده باشید، به طوری که او به دروغ به شما گفته باشد که برای کاری به خانه دیر باز می‌گردد و سر از جای دیگری به غیر از درآورده باشد.

رفتارهای پنهانی، آمد و رفت‌های یواشکی یکی از شکایت‌های زوجین است که اگر استمرار پیدا کند و برای آن راه حلی در نظر گرفته نشود، می‌توان گفت که فاتحه زندگی مشترک را باید خواند. سئوال مهم این است که چرا زوجین به یکدیگر دروغ می‌گویند؟

فرشته سادات شجاعى روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره اظهار کرد: در بعضی موارد علت دروغگویی همسر، خود شما و نحوه برخورد شماست، بسنجید و ببینید که دروغ‌های همسرتان تا چه حدی به عکس‌العمل‌های شما مربوط است، یکی از پیامد‌های سختگیری‌های بی‌مورد، حساسیت بی‌جا و کنترل شدید، سرزنش‌ها و… توسل به دروغگویی است. در حقیقت همسر‌تان به خاطر بعضی از رفتار‌های شما تبدیل به یک دروغگو شده است.

وی با اشاره به اینکه نگران نکردن همسر یکی دیگر از دلایل دروغ گفتن در زندگی مشترک است، افزود: بسیاری برای مراعات حال همسرشان برخی حقایق را پنهان کرده و برخی اتفاقات را بیان نمی‌کنند، در حالی که وقتی همسرشان متوجه موضوع شود، بیشتر عصبانی و آزرده خواهد شد.

شجاعی با بیان اینکه غر زدن همسر هم از دیگر دلایل دروغ گفتن است، ادامه داد: گاهی یکی از زوجین (زن یا شوهر) از ترس اینکه در خانه دعوایی راه بیفتد یا همسرشان به خاطر مسائل بر سر آن‌ها غر بزند، دروغ می‌گویند.

این روانشناس با اشاره به اینکه حفظ عزت نفس از دیگر دلایل دروغگویی همسران است، اضافه کرد: گاهی به خاطر اینکه افراد عزت نفس پایینی دارند یا فکر می‌کنند ممکن است احترام و توجه مثبت همسرشان را از دست بدهند، دست به دروغگویی در مورد مسائل مختلف می‌زنند.

وی بیان کرد: ناامن بودن فضا از دیگر دلایل دروغگویی همسران است، یعنی ممکن است همسران فضایی برای راست گویی به یکدیگر ندهند، در چنین شرایطی دروغ گفتن آسان‌تر به نظر می‌رسد که البته ممکن است در کوتاه مدت چنین هم باشد، اما در بلند مدت برای رابطه آسیب زا خواهد بود.

شجاعی گفت: ترس از دست دادن همسر را می‌توانیم یکی دیگر از دلایل دروغ گفتن همسران بدانیم، بسیاری از زوجین در اغلب مواقع به خاطر ترس از دست دادن همسر کوچک‌ترین مسائل را پنهان کرده و درباره‌اش دروغ می‌گویند.

این روانشناس افزود: ساکت نگه داشتن و برهم نزدن آرامش نسبی نیز از دلایل دروغگویی همسران است، یعنی علی‌رغم وجود اختلافات و مشکلات، به جای اینکه به حل مسأله روى آورده و مشکل را حل کنند، دروغ می‌گویند تا نشان دهند اوضاع مرتب است.

وی با بیان اینکه ناآگاهی از آسیب‌های دروغگویی، از دیگر دلایل دروغ گفتن همسران است، تصریح کرد: آن‌ها ممکن است فکر کنند دروغ گفتن کار بدی نیست و دروغ مصلحتی برای زندگی لازم است و یا ممکن است فکر کنند لزومی ندارد همسرشان از همه چیز با خبر باشد، اگر زوجین بتوانند فضای امنی را برای همدیگر به وجود آورند، می‌توانند بدون ترس از قضاوت به راحتی با یکدیگر صحبت کنند، در این صورت نیازی به دروغگویی نیست.

شجاعی ادامه داد: بالا بردن میزان صمیمیت و یادگیری تکنیک‌های گفت‌وگو و مذاکره و همچنین یادگیری مهارت حل مسأله همگی به زوجین کمک می‌کند تا از پس مشکلات و چالش‌ها برآیند. در نتیجه می‌توانند در صلح و آرامش با یکدیگر گفت‌وگو کنند، بدون آن که به یکدیگر دروغ بگویند و به پنهان کاری متوسل شوند.

سمیرا زارع روانشناس و مشاوره خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل دروغگویی همسران، بیان کرد: یکی از دلایل دروغگویی در زندگی مشترک، ضعف در مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی است، در واقع زمانی که زوجین نتوانند با یکدیگر ارتباط درست کلامی و غیر کلامی برقرار و احساساتشان را به درستی بیان کنند، همین باعث می‌شود که خواسته هایشان را پشت دروغ‌هایشان مخفی کنند.

وی با اشاره به اینکه ضعف در برقراری ارتباط باعث دروغگویی می‌شود، گفت: هنگامی که فرد اعتماد به نفس پایین و خود ارزشمندی ضعیفی داشته باشد و یا وقتی به طرف مقابل خود اعتماد ندارد و ترس از دست دادنش را دارد، مانع گفتن حقیقت می‌شود.

این روانشناس عنوان کرد: عوامل محیطی، اقتصادی، اجتماعی از دیگر دلایل دروغگویی شریک زندگی هستند و این دروغگویی به مرور زمان ممکن است منجر به سرد شدن روابط شود، پس بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال حل کردن آن باشید.

اگر همسرتان دروغ می‌گوید نگاهی به رفتارهایتان کنید و ریشه آن را در خودتان جستجو کنید. اعتماد جوهره زندگی زناشویی است، اگر دروغگویی باعث شود اعتماد زوجین نسبت به یکدیگر سلب شود، زندگی به کام آن‌ها تلخ خواهد شد و سردی عاطفی جای صمیمیت را خواهد گرفت.

دروغگویی باعث ایجاد احساس خشم در افراد می‌شود و در نتیجه دلخوری و بی‌اعتمادی را با خود به همراه دارد و مى‌تواند مبنایی برای مشکلات پیچیده‌تر و بزرگتر باشد. پس اگر با این معضل در زندگی زناشویی‌تان مواجه هستید به فکر چاره‌ای باشید و از یک مشاور برای کمک به حفظ زندگی مشترکتان کمک بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *