تازه های نشر زن و خانواده

حوزه خواهران و جامعةالزهرا از ثمرات انقلاب اسلامی است/ پیمودن راه شیخ طوسی نیازمند اخلاص است

تصاویر/ دیدار طلاب حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران با آیت الله نوری همدانی

حوزه/ حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند:حوزه علمیه خواهران و جامعةالزهرا(سلام الله علیها) از ثمرات انقلاب هستند که با درخشش و سعی و کوشش خود توانستند انقلاب اسلامی را از جهت توجه به بانوان روشن بسازند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی در پیام خود به مناسبت آیین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه خواهران و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) گفتند: حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از ثمرات انقلاب هستند که با درخشش و سعی و کوشش خود توانستند انقلاب اسلامی را از جهت توجه به بانوان روشن بسازند.

ایشان بیان کردند: در سراسر کشور تعداد ۵۰۰ مدرسه برای طلاب خواهر و از طرفی در شهر قم جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با درخشندگی خاص خود از ثمرات مهم انقلاب است.

مرجع تقلید شیعیان تفقه در دین را کار حوزه های علمیه اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: امام حسین(علیه السلام) می فرمایند که «اتنی علی اللّه تبارک و تعالی أحسن الثناء و أحمده علی السرّاء و الضرّاء، اللهمّ انی أحمدک علی أن اکرمتنا بالنبوّة و علّمتنا القرآن و فقّهتنا فی الدین و جعلت لنا أسماعا و أبصارا و أفئدة و لم تجعلنا من المشرکین.» و ایشان در این خطبه یکی از پایه های حرکت خود را تفقه در دین معرفی می کنند بنابرین تفقه در دین موضوع مهمی است.

ایشان با بیان اینکه اسلام در تعادل سازی خود برای گروه های مختلف به عنوان فقها و تفقه در دین توجه دارد، ‌ تصریح کردند: از طرفی باید مباحث پیغمبر خدا(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) را حفظ و از سوی دیگر تبیین کنند و همچنین آن ها را منتشر سازند که در سطح بالا از لحاظ علمی فقها، تفقه در دین دارند.

آیت الله نوری همدانی بیان کردند: قرآن کریم می فرماید که از هر فرقه ای که انسان هایی از هم جدا هستند هر فرقه جدا باید فکر کند و برای خودش تفقه در دین داشته باشد بنابراین طلاب بعد از اینکه فقیه شدند باید به محل خود بازگردند تا اینکه همه مردم در مسیر اسلام گام بردارند.

ایشان با بیان اینکه اسلام عنایت فراوان به کسانی دارد که در دین تفقه می کنند و اسلام را با همه ابعادش به درستی می شناسند، افزودند: کسیکه در راه طلب علم گام بر می دارد، ۷۰ هزار فرشته الهی او را بدرقه می کنند و ملائکه و فرشتگان الهی پر و بال خود را زیر پای طالبان دین می گسترانند و خداوند دوست دارد کسانی که در راه علم گام بر می دارند و اگر کسی در این راه بمیرد شهید در راه خدا محسوب می شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه بیان کردند: کسانیکه می خواهند در راه دین گام بردارند باید چند اصل را در نظر بگیرند که نخستین مورد اخلاص است و روایات فراوانی در این زمینه بیان می شود از جمله اینکه امام رضا(علیه السلام) می فرمایند هر کس چهل صباح مسئولیت خود را با اخلاص انجام دهد حکمت از قلبش بر زبانش جاری می شود.

ایشان گفتند: دومین اصل این است که افراد در این راه نباید سستی کنند و باید با جدیت گام بردارند همانگونه که امام صادق(علیه السلام) فرمودند که از دو چیز یعنی تنبلی و سستی و همچنین واماندگی در این راه پرهیز کنید.

آیت الله نوری همدانی اظهار داشتند: سومین اصل این است که باید با همت بلند گام برداشت و نباید به مقدار پایین از علم قناعت کرد.

وی گفت: چهارم اصل این است که باید از نظر ادبیات کامل بود زیرا ادبیات، پایه است بنابراین طلبه باید در این زمینه قوی باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پنجمین اصل این است که انسان باید با خداوند ارتباط خاص داشته باشد، افزود: علمای بزرگ همیشه تاکید کرده اند که طلاب باید نماز شب بخوانند زیرا موجب ایجاد نورانیت در دل می شود.

آیت الله نوری همدانی تاکید کردند: باید با رجال یعنی کسانی که روایات را نقل کرده اند که شامل ۱۴ هزار راوی می شود که در علم رجال ذکر شده، آشنایی کامل داشت و در علم رجال زنان فراوانی داریم اما بعدا جریانی بوجود آمد که زنان را کنار زدند و این نقشه دشمنان اسلام بود.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه حوزه های علمیه خواهران و برادران باید دارای توکل و توجه به خداوند باشند، افزودند: اخلاق یکی از اصولی است که باید طلاب مورد توجه قرار دهند و باید از نظر اخلاق چنان شایسته باشند که مردم از آن ها یاد بگیرند، همچنین باید در کنار مردم باشند و به مردم به اندازه قدرت خود خدمت انجام دهند.

ایشان یکی از موضوعات مهم را شناخت زمان دانست و تصریح کردند: با توجه به اینکه در زمان خاصی زندگی می کنیم، باید زمان خود را به خوبی بشناسیم، در زمان قبل از انقلاب، اسلام را کنار زده بودند که امام خمینی(ره) اسلام را به میدان آوردند و این مدرسه های علمیه نتیجه فعالیت امام(ره) است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز عنایت خاصی به حوزه ها دارند.

مرجع تقلید شیعیان بیان کردند: طلاب باید جدی و کوشا باشند زیرا این راه شیخ مفید ها و شیخ طوسی هاست و راه آسانی نیست بنابراین کسانی که در این راه توفیق حرکت بدست آورده اند باید تلاش کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: طلاب همه فعالیت هایشان در پرتوی امام عصر(عجل الله تعالی) است بنابراین شاگردان ایشان هستند و باید راه را برای ظهور ایشان هموار کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *