تازه های نشر زن و خانواده

خودآگاهی؛ مهم‌ترین گام برای رسیدن به ازدواج موفق

رسیدن به آرامش، اصلی‌ترین هدف ازدواج محسوب می‌شود که برای رسیدن به این آرامش باید همسری آرامش گر انتخاب کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ازدواج, یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فرد است و رسیدن به آرامش, اصلی ترین هدف ازدواج محسوب می شود که برای رسیدن به این آرامش باید همسری آرامش گر انتخاب کرد.

امروز با پیچیده تر شدن زندگی ها, انتخاب ها سخت تر و حساس تر شده و این بسیار خطرناک است که بخواهیم بدون آگاهی کافی و لازم, انتخاب و ازدواج کنیم. از این رو, بدون شک لازم است که افراد قبل از ازدواج, در خصوص یک انتخاب صحیح و داشتن ازدواج موفق, آگاهی و مهارت های کافی و لازم را بدست آورند.

حمیده دمیرچیلو, روانشناس و کارشناس خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان, در رابطه با اهمیت نقش خودآگاهی در ازدواج، اظهار کرد: اولین قدم برای انتخاب یک همسر خوب، آرامش گر و زندگی موفق, خودآگاهی است که خودآگاهی, یعنی به خوبی, به تمامی ابعاد شخصیت خود اشراف داشته باشیم و بدانیم دقیقا از زندگی چه می خواهیم؟!

وی بیان کرد: در نگاه اوّل, شاید همه بگویند در این سن که به مرحله ازدواج رسیده اند به خوبی خود را می شناسند. امّا باید به این نکته مهم توجه کرد که اگر به برخی از این افراد بگوییم, همین الان, ده ویژگی خود را روی کاغذ بنویسند, بدون شک نمی توانند آن طور که باید این کار را انجام دهند تا جایی که نمی توانند حتی به دو ویژگی خود اشاره کنند.

این روانشناس تاکید کرد: خودآگاهی, موضوع بسیار مهمی است. چرا که گاهی تصور می کنیم به این مهم اشراف داریم امّا با اندکی دقت متوجه خواهیم شد که در حقیقت چنین نیست.

دمیرچیلو تصریح کرد: نبود آگاهی افراد درباره انواع شخصیت و ویژگی های شخصیتی, یکی دیگر از موضوع های بسیار مهم است که معمولا آن طور که بایسته و شایسته است در ازدواج لحاظ نمی شود.

وی با بیان مثالی گفت: به طور مثال؛ فردی که وسواس فکری دارد و همیشه در تصمیم گیری های خود مردد است و حتی مواقعی هم که تصمیم می گیرد به سرعت پشیمان می شود, قطعا در انتخاب و ازدواج خود با مشکل روبرو خواهد شد  تا جایی که بسیاری از روانشناسان و متخصصان این حوزه, به صورت مداوم مشاهده می کنند که چنین فردی, پس از انتخاب خود به راحتی پشیمان شده است و به زندگی مشترک خود پایان می دهد.

این روانشناس ادامه داد: اگر افرادی که وسواس فکری دارند, قبل از ازدواج خود, در رابطه با این مسئله آگاهی های کافی داشتند و این مشکل را برطرف و سپس اقدام به ازدواج می کردند به هیچ عنوان با مشکلات ناشی از وسواس فکری خود روبرو نمی شدند که بخواهند زندگی خود را با چالش های زیادی روبرو کنند.

دمیرچیلو با اشاره به نقش مهم روانشناس و مشاور متعهد برای ازدواج جوانان، افزود: نکته مهمی که در خصوص ازدواج وجود دارد این است که افراد در تمامی مراحل قبل از ازدواج خود باید از یک متخصص متعهد که با فرهنگ و باورهای ما همسو است کمک بگیرند. درغیر این صورت, قطعا نمی توانند یک انتخاب صحیح و زندگی موفقی داشته باشند.

وی اذعان کرد: افراد پس از بدست آوردن خودآگاهی اوّلیه و شناخت خود و این که از زندگی چه می خواهند, باید به مشخص کردن معیارهای خود بپردازند که این معیارها نقش کلیدی در انتخاب همسر دارند.

این روانشناس بیان کرد: پیدا کردن فرد موردنظر و آشنایی های اوّلیه, یکی دیگر از مراحلی است که دخترها و پسرهای جوان باید به دقت به آن توجه کنند و از این مرحله به بعد, از روانشناسان و مشاوران متخصص این حوزه کمک بگیرند تا بتوانند موفق تر عمل کنند.

دمیرچیلو گفت: اگر فردی را انتخاب کرده تا با او ازدواج کنید, باید برای داشتن موفقیت و آرامش در کنار آن, وقت بگذارید و آگاهی های کافی بدست آورید. چرا که معدود افرادی هستند که بدون طی کردن مراحل مذکور می توانند انتخاب و ازدواج موفقیت آمیزی داشته باشند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: رسیدن به آرامش وعده داده شده الهی در ازدواج, در گروِ کسب آگاهی و شناخت های کافی برای این مهم میّسر خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *