تازه های نشر زن و خانواده

تدوین سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی/افزایش تصدی زنان کارآمد در سطوح مدیریتی

اهم اقدامات امور زنان و خانواده وزارت کشور

تدوین سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی/افزایش تصدی زنان کارآمد در سطوح مدیریتی

تدوین سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی/افزایش تصدی زنان کارآمد در سطوح مدیریتی
عکس تزئینی است.

همزمان با هفته دولت، روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور گزارشی اجمالی از اهم اقدامات و برنامه های امور زنان و خانواده وزارت کشور منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، در گزارش منتشره وزارت کشور به همکاری در تدوین برنامه های مرتبط با اسناد بالادستی زنان و خانواده و نظارت بر اجرایی سازی آن” شاخص های عدالت جنسیتی” ” شاخص های خانواده “،”برنامه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار”و”سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده” اشاره شده است.

همچنین در این گزارش به افزایش تصدی زنان کارآمد در سطوح مدیریتی در استانداری ها، فرمانداری ها و بخشداری ها و سایر دستگاه های اجرایی استانی با انتصاب۱۰۰معاون مدیر کل،۷۰ مدیر کل، ۵۵ بخشدار، ۶۵ معاون فرماندار، ۳ فرماندار و انتصاب ۱۶ معاون استاندار زن برای نخستین بار و ارتقای آنان از مدیریت میانی به مدیریت عالی و ارشد اشاره شده است.

ـ ارتقای دانش و توان مدیریتی حدود ۱۹۰۰ زن مدیر و مسئول در ۳۱ استان کشور در قالب اجرای طرح ملی”حمایت از توان افزایی زنان مدیر و مسئول استانها” با ارائه ۲۲.۰۰۰ نفر ساعت آموزش حضوری و ۴۶.۰۰۰ نفر ساعت آموزش غیر حضوری و نیز تولید متون آموزشی در زمینه ارتقاء توان مدیریت زنان

ـ شناسایی و حمایت از زنان تولید کننده و کارآفرین و تسهیلگری جهت رفع مشکلات ۲۰.۴۶۱ واحد از بنگاه های تولیدی و اقتصادی زنان در سراسر کشور

ـ تدوین” سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی” با مشارکت دستگاه­ های اجرایی در راستای تکلیف قانونی ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه

ـ واگذاری مسئولیت رصد، هماهنگی و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی استان در خصوص کودکان به دفاتر امور زنان و خانواده استان ها طبق توافق بین وزارت کشور و مرجع ملی حقوق کودک وزارت دادگستری

ـ برگزاری دو دوره جشنواره فرهنگی – ورزشی بانوان شاغل ستاد، استانداری ها و سازمان های تابعه وزارت کشور

ـ برگزاری نشست های تخصصی هم اندیشی زنان فعال در عرصه های سیاسی و اقتصادی با حضور فعالین این عرصه ها با اخذ مصوبه و دستور وزیر محترم کشور، برای نخستین بار در استانداری های سراسر کشور

ـ عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در ستاد بحران، عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در شورای برنامه ریزی و توسعه استان،عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در شورای آموزش و پرورش و همچنین حضور موثر مدیران ارشد زن در شورای اداری استان ها نیز از دیگر اقدامت صورت گرفته در این سالهاست.

بر اساس گزارش منتشره وزارت کشور دستاوردها و نتایج مطلوب و درخشانی در طول سه سال سپری شده از دولت دوازدهم حاصل شده است که این دستاوردها، گویای ایفای نقش متفاوت و درخشان دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در عرصه های استانی و ملی بوده و بیانگرتغییر کیفیت حضور زنان در عرصه های مدیریتی و اجرایی کشور است.

این در حالیست که چرخه­ ی حضور زنان در کمیته های مرجع استانی زمینه ساز حضور موثرترشان در سایر ارکان تصمیم سازی و تصمیم گیری بوده است و می توان آن را مهم ترین دستاورد حوزه زنان و خانواده در دولت دوازدهم تلقی کرد.

در ادامه این گزارش همچنین به صورت مختصر به تبیین این تغییر کیفیت نقش آفرینی در مراجع تصمیم سازی استان ها اشاره شده است که در ادامه می آید:

عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در ستاد بحران

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی در معرض بحران های متعددی قرار دارد که به صورت متناوب و در دوره های زمانی مختلف متاسفانه در اقصی نقاط مختلف کشور رخ داده و آسیب های جانی و مالی فراوانی را نصیب هموطنان کرده است.

زنان سالمند، زنان باردار ، زنان دارای فرزند شیرخوار ، زنان معلول جسمی یا حرکتی ، زنان دارای فرزند معلول جسمی یا حرکتی ، زنان دارای بیماری خاص و… انواع گروه های مختلف و متعدد درگیر در بحران را شامل می شوندکه هر یک نیازهای خاص خود را داشته و اقدامات مختص به خود را می طلبد.

از سویی دیگر شرایط خاص زنان در بحران به لحاظ مسایل بهداشتی حائز اهمیت بوده که اگر مورد توجه قرار نگیرد آسیب های روانی و جسمی جدی را در پی خواهد داشت.

طبق بررسی های میدانی موجود از حوادث طبیعی مختلف این نتیجه حاصل می شود که زنان به دلیل اولویت دادن به احساس ناشی از مادر بودن ، میزان تاب آوری بالاتری نسبت به مردان دارند و بر همین اساس محور جمع کردن خانواده ها در بحران هستند. در این شرایط توجه به مسائل روانی و عاطفی زنان و حمایت از آنان بسیار حائز اهمیت است. لذا با توجه به شرایط موصوف، حضور مدیران زنان به دلیل درک صحیح نیازهای جسمی و روانی در ستادهای مدیریت بحران، امری ضروری است. با توجه به پیشنهاد دفتر زنان و خانواده وزارت کشور و دستور مقام عالی وزارت و مصوبه شورای معاونین وزارتخانه متبوع مقرر گردید ،مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در ستاد مدیریت بحران ها عضویت داشته تا تصمیمات مقتضی با شرایط گروه های مختلف زنان اتخاذ شود.

عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در شورای برنامه ریزی و توسعه استان

شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها متولی اخذ تصمیم های مهم و تخصیص اعتبارات استان ها بوده و شاخص های توسعه درهر استان در این شورا مورد بررسی قرار می گیرد . این شورا در استان ها با حضور مدعوین تخصصی، مصوبات کارگروه های ذیل شورای اداری را بررسی و در صورت تصویب، اعتبار لازم را به آن طرح ها تخصیص می دهد. بررسی و تصویب توزیع اعتبارات هزینه ای و اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای استان، ساماندهی و نظارت بر اجرای طرح های بزرگ، در چارچوب برنامه ها و اسناد آمایش سرزمین؛ از جمله وظایف تفویض شده به این شوراست.

با توجه به رویکرد شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها که هماهنگی، نظارت و مدیریت توسعه همه جانبه و پایدار استان می باشد، توزیع متوازن امکانات و اعتبارات برای تمامی حوزه ها از جمله حوزه زنان و خانواده،  متناسب با نیازها ی واقعی آنها؛ بسیاز حائز اهمیت است. از این رو حضور مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها لازم و ضروری بوده که با توجه به پیشنهاد دفتر زنان و خانواده وزارت کشور و با موافقت و دستور مقام عالی وزارت ، مدیران کل دفاتر متناظر استانی در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها حضور دارند.

عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری­ها در شورای آموزش و پرورش

با توجه به اینکه شورای آموزش و پرورش در استان ها با هدف مشارکت و نظارت مردم و بهره گیری از کلیه منابع و امکانات و تسهیلات موجود جهت ترویج و گسترش فعالیت های پرورشی و آموزشی و استحکام اعتقادات دینی و مکارم اخلاقی دانش آموزان تشکیل شده است و از سویی تحصیل حدود چهارده میلیون دانش آموز و همچنین ۷ میلیون    دانش آموز دختر در سطح کشور و برنامه ریزی برای هر چه بهتر آموختن این عزیزان و خانواده هایشان و تسریع و تکمیل چرخه تولید علم به نوآوری و بهره گیری از توانمندی ها و خلاقیت های این قشر در حال تحصیل ، نیازمند برنامه­­ریزی فرابخشی و توجه به ظرافت ها و زوایای متعدد امر تعلیم و تربیت دارد. از این رو حضور مدیران کل امور زنان و خانواده استانداری ها به عنوان متولی رسمی امر خانواده در ترکیب شورای آموزش و پرورش و برنامه­­ریزی هوشمندانه برای پرورش صحیح دختران براساس شاخص های عدالت جنسیتی موضوع ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه؛ و عضویت مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در شورای آموزش و پرورش هر استان امری ضروری است.

حضور موثر مدیران ارشد زن در شورای اداری استان ها

شورای اداری مهم ترین رکن اداری هر استان می باشد که حضور تمامی مدیران در این شورا الزامیست و سیاست ها و راهبردهای کلان  و خط مشی اقدامات استان ها در شورای مذکور، تبیین و تعیین می شود. در حال حاضر ۱۴ تن از زنان مدیر در سطح توسعه مدیریت و منابع استاندار در ۱۴ استان کشور فعالیت دارند که عهدار وظیفه دبیری شورای اداری استان ها می باشند .

به دنبال ارتقای جایگاه اداری زنان و انتصاب آنان در جایگاه معاون استاندار، کیفیت حضور و نقش آفرینی مدیران زن در سطح استان ها نیز ارتقا یافته و با ایفای نقش دبیری شورای اداری استان به ویژه در غیاب استانداران  به عنوان جانشین، ریاست جلسه را عهدار هستند .

این دستاوردهای بزرگ که نمادی از نقش آفرینی زنان و حضور موثر آن ها در اداره جامعه و کشور بوده ، یک اتفاق ارزشمند و بی سابقه محسوب می شود و نوید بخش روزهای پر فروغ تر حضور زنان در عرصه های مختلف مدیریتی کشور است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *