تازه های نشر زن و خانواده

نگاه کمیته امداد به خانواده زندانیان ویژه باشد

 نگاه کمیته امداد به خانواده زندانیان ویژه باشد

تهران- ایرنا- مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: پناهگاه خانواده‌های زندانیان، موسسات حمایتی نظیر انجمن حمایت زندانیان و کمیته امداد است و از این حیث این نهادها باید با حساسیت ویژه اقدامات حمایتی را انجام دهند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از انجمن حمایت از زندانیان مرکز، جبار باقری در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی در رابطه با مشکلات خانواده های زندانیان افزود: علاوه براینکه انجمن حمایت کمک های مادی به خانواده‌های زندانیان می کند خدمات عمقی تری شامل کمک های روانشناسانه و بررسی رفتارهای این خانواده ها در حال شکل گیری است.

وی افزود: بسیاری از خطراتی که خانواده‌های زندانیان را تهدید می کند ریشه در عدم آگاهی آنان دارد، لذا انجمن با بررسی این موضوع، نهایتاً بخشی از خدمات به خانواده‌ها را در قالب مداخلات تخصصی روانشناسی و مشاوره ای به آنان ارائه می دهد.

باقری گفت: با توجه به اینکه خانواده های زندانیان سرپرست خود را به صورت موقت از دست می‌دهند به مرور نگاه جامعه نیز نسبت به این خانواده‌ها تغییر می‌کند؛ لذا پناهگاه این خانواده ها موسسات حمایتی نظیر انجمن حمایت زندانیان و کمیته امداد است و از این حیث این نهادها باید با حساسیت ویژه اقدامات حمایتی را انجام دهند.

تفاوت نگاه به خانواده زندانیان موجب عدم حضور در کمیته امداد می شود

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: تا دیروز نان آور خانواده در کنارش بوده و با زندان رفتن سرپرست خانواده و تغییر نگاه جامعه موجب اذیت این خانواده ها می شود و در اغلب موارد منجر به سرخوردگی فرزندان نیز می شود.

باقری تصریح کرد: از تعداد افرادی که از سوی انجمن حمایت زندانیان مرکز به کمیته امداد معرفی می شوند حدود ۶۰ درصد آنان تحت پوشش قرار گرفته اند و مابقی به دلایل مختلف از جمله ضوابط خاص کمیته امداد تحت پوشش قرار نمی گیرند و ضرورت دارد برای این جمعیت جا افتاده از خدمات فکر اساسی شود.

وی ابراز داشت: همکاری دوجانبه برای تغییر نگرش جامعه بواسطه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در رسانه ملی تنها راه پیشگیری از آسیب هایی است که این خانواده ها را تهدید می‌کند.

نیازهای خانواده های زندانیان متفاوت از مددجویان کمیته امداد است

باقری گفت: نیازهای همسران و فرزندان زندانیان متفاوت است و این نیازها جایی دیده نشده است؛ ضمن اینکه ذهنیت خانواده های زندانیان هم نسبت به تحت پوشش قرار گرفتن در نهادهای حمایتی مثبت نبوده و امیدواریم با بازنگری در تفاهم نامه فیمابین کمیته امداد و سازمان زندانها ضرورت توجه ویژه به این خانواده ها با رویکرد متفاوت و تفکیک در نحوه ارائه خدمات  نسبت به سایر مددجویان تحت پوشش کمیته امداد گام موثری در کاهش فقر و بروز جرم در جامعه خواهیم داشت.

درمان مددجویان تحت پوشش به سازمان بیمه سلامت واگذار شد

سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اعلام آمادگی در خصوص همکاری های لازم برای حمایت از خانواده های زندانیان گفت: در زمینه درمانی بیمه مددجویان از ابتدای سال ۹۸ به سازمان بیمه سلامت واگذار شده و مددجویان مشکلات درمانی خود را از طریق بیمه سلامت انجام می دهند.

مشاغل خانگی اولویت کمیته امداد برای توانمندسازی خانواده ها است

وی در زمینه توانمندسازی خانواده زندانیان گفت: ما آمادگی داریم خانواده هایی که تحت پوشش کمیته امداد قرار می گیرند مشغول به کار کنیم و تلاش شده در این زمینه اشتغال خانگی صورت پذیرد و این از اولویتهای کاری ما است.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد کمیته امداد اشتغال خانگی است افزود: نباید بگذاریم کار بیرونی شغل اصلی خانواده که مادر بودن است را تحت الشعاع اشتغال بیرونی قرار دهد و به همین دلیل تاکید کمیته امداد ایجاد اشتغال خانگی است تا علاوه بر خود اتکائی خانواده تا آزادی زندانی فرزندان نیز آسیب نبیند.

بختیاری تصریح کرد: اصل بر این است که خانواده زندانی جرم نکرده و باید به آن توجه شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *