تازه های نشر زن و خانواده

وحدت در خانواده به ارتباط موثر اعضای خانواده کمک می کند

خانواده

حوزه/ استاد جامعةالزهرا(س) بر مساله ولایت پذیری در خانواده و جامعه تاکید کرد و گفت: همانگونه که وحدت در خانواده به ارتباط موثر اعضای خانواده کمک می کند از این رو اطاعت از امامت و ولایت در جامعه باعث یکرنگی و وحدت می شود.

رقیه درویشی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه به مناسب روز مباهله در بیست و چهارم ذی الحجه اظهار داشت:  مادرها در خانه بیشتر نقش حمایتی از فرزندان و پدران بیشتر نقش هدایتی دارند اگر مادران حمایت از پدر را انجام دهند ثمره آن هدایت درست فرزندان خواهد شد در غیر این صورت جوانانی خواهیم داشت که زیر بار مسئولیت در جامعه نمی روند.
وی افزود: متاسفانه امروزه شاهد مادرسالاری در خانواده ها هستیم و این امر باعث شده است تا فرزندان موفق تربیت نشوند و بنیان خانواده ها متزلزل شود.
استاد جامعه الزهرا(س) ادامه داد: اگر مادر در خانه نقش خود را به صورت درست ایفا کند شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود از این رو نقش مادران تفهیم نقش ولایتی پدر به فرزندان است.
وی با اشاره به اینکه اگر اعضای خانواده پشت یکدیگر باشند بنیان آنها تضمین می شود گفت: اگر در سختی ها زن و مرد کنار یکدیگر باشند درست حمایت کنند بهترین خانواده را خواهیم داشت.
درویشی گفت: متاسفانه امروزه دوری از ساده زیستی باعث از هم پاشیدن خانواده ها شده است، هر کسی سبکی از زندگی را معرفی می کند که بویی از سبک زندگی اسلامی و توحیدی ندارد از این رو باید سیره اهل بیت از جمله زندگی ساده حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به عنوان الگو معرفی شود.
وی ابراز داشت: برخی ها ساده زیستی را با ساده لوحی یکی می دانند در حالی که این دو مقوله جداست و در جامعه افرادی را می بینیم که با داشتن زیورآلات و تجملات، فوق العاده احمق و ساده لوح هستند ولی در مقابل افرادی هم هستند که با اینکه از مال دنیا بهره ای ندارند اما توانمند و موفق هستند.
استاد جامعه الزهرا(س)  با تاکید بر اینکه زندگی ها باید بر اساس اصول باشد نه قیود گفت: وقتی درگیر قید و بند شدیم از اصول روابط خانوادگی و اجتماعی فاصله خواهیم گرفت. از این رو باید اساس زندگی بر پایه قناعت و سادگی باشد.
وی بیان داشت: همانگونه که در خانواده پدر به عنوان ولی خانواده محسوب می شود باید این رشد سیاسی و اجتماعی در جامعه ایجاد شود تا مردم بدانند که بدون توجه به ولایت طاعات و عبادات قبول نیست و زندگی ها با مشکل روبرو خواهد شد.
درویشی تاکید کرد: اگر مردم با ولایت همراه باشند و عوامل و دستورات ولی خدا را اطاعت کنند نه تنها اعمالشان قبول خواهد بود بلکه به سعادت نیز دست می یابند.
وی بر مساله ولایت پذیری در خانواده و جامعه تاکید کرد و گفت: همانگونه که وحدت در خانواده به ارتباط موثر اعضای خانواده کمک می کند از این رو اطاعت از امامت و ولایت در جامعه باعث یکرنگی و وحدت می شود.
استاد جامعه الزهرا(س) اضافه کرد: خانه کعبه بهترین نشانه و برند برای وحدت اسلامی است به گونه ای که شاهد هستیم در مراسم حج هر کسی با هر اعتقاد و مال و ثروتی که دارد با یک لباس یک رنگ به دور خانه خدا در حرکت است.
وی با بیان اینکه پیامبر اکرم فرمودند : امام همچون کعبه است که باید به سویش حرکت کنند گفت: همانگونه که خانه کعبه محور است و مردم از هر رنگ و نژادی که هستند با معرفت، شعور و عشق مانند پروانه به دور آن حرکت می کنند باید مردم به سمت ولی خدا نیز توجه کنند.
درویشی خاطر نشان کرد: همانگونه که نخ باعث محفوظ ماندن دانه های تسبیح به هر رنگ و شکلی می شود در جامعه امامت و ولایت نیز باعث استحکام جامعه و از بین رفتن مشکلات می شود.
وی افزود: امامت از سوی خداوند برای هدایت بشریت است که بحث انتخاب ولایت امام علی(ع) از سوی خداوند و مامور ابلاغ آن پیامبر اسلام بود که این امر به خاطر شایستگی های امام بود که خداوند او را به این مقام رساند از این رو باید در تمام امور دنیوی و مقام و منصب ها شایسته سالاری در نظر گرفته شود نه اینکه رابطه سالاری مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *