تازه های نشر زن و خانواده

فقط یک دهه از فرصت ازدواج و فرزندآوری “دهه‌شصتی‌ها” باقی است!

فقط یک دهه از فرصت ازدواج و فرزندآوری “دهه‌شصتی‌ها” باقی است!

فقط یک دهه از فرصت ازدواج و فرزندآوری "دهه شصتی‌ها" باقی است!

یک آینده‌پژوه حوزه جمعیت گفت: از دهه ۸۰ “پنجره جمعیتی” کشور باز شده و حدود ۲۰ سال از آن سپری شده است؛ در حالت خوشبینانه فقط یک دهه فرصت داریم و سیاست‌ها و فرهنگ‌سازی‌های جمعیتی باید در این یک دهه اتفاق بیفتند.

مریم اردبیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با تأکید بر بحرانی بودن شرایط جمعیتی کشور اظهار کرد: در هر جای دنیا اگر هر متخصصی از تصویب سیاست‌های ضدجمعیتی در ایران مطلع شود، بدون شک به ما خواهد خندید! زیرا مشاهده می‌کند که کشوری با شرایط بحرانی کاهش جمعیت، به‌دست مسئولان خودش سیاست‌های ضدجمعیتی اعمال می‌کند!

وی ادامه داد: دلیل بخشی از این نوع مصوبات و سیاست‌ها، غفلت و بخش دیگر آن به سیاست‌زدگی مربوط است؛ ما در کشور یک‌سری از موضوعات زیرساختی داریم که هیچ ربطی به جناح‌بندی‌های سیاسی ندارند و به تمام ملت مربوط هستند؛ به این معنی که وابسته به دیدگاه و جناح خاصی نیستند، حتی رویکرد غربی می‌گوید جمعیت باید افزایش پیدا کند! سیاسی کردن موارد این‌چنینی جز آسیب و زیان فایده دیگری در بر نخواهد داشت.

اردبیلی خاطرنشان کرد: ما باید مسائل زیربنایی را که آینده کشور به آن وابسته است از دیگر مسائل جناحی، جدا کنیم؛ خوشبختانه در مجموعه خبرگان و متخصصان این موضوع ثابت شده است که جمعیت کشور باید به‌سمت نرخ جایگزینی حرکت کند؛ حالا این ضرورت باید به مردم منتقل شود و مردم نیز باید بدانند که جامعه در شرایط جمعیتی مطلوبی قرار ندارد؛ فرصت و پنجره جمعیتی کشور به‌اندازه 30 تا 40 سال است؛ پنجره جمعیتی یک فرصت طلایی است که در آن جوانانِ در سن فرزندآوری، به بیشترین حد خود می‌رسند، به‌عبارتی از روزی که دهه‌شصتی‌ها وارد سن ازدواج شدند، پنجره جمعیتی به‌روی کشور باز شد.

وی افزود: اگر 20سالگی را سن شروع ازدواج‌ها در نظر بگیریم، از دهه 80 پنجره جمعیتی کشور باز شده و حدود 20 سال از آن سپری شده است؛ در حالت خوشبینانه تنها یک دهه فرصت داریم، سیاست‌ها، فرهنگ‌سازی‌ها و حمایت‌ها باید در این یک دهه اتفاق بیفتد زیرا بعد از آن ضریب اثر به‌شدت کم می‌شود؛ متولدین دهه شصت می‌توانند با دو یا سه فرزند مشکل جمعیت کشور را حل کنند، با خروج دهه‌شصتی‌ها از پنجره جمعیتی این فرصت را از دست خواهیم داد.

این آینده‌پژوه حوزه جمعیت تصریح کرد: نسل‌های بعد (دهه 70 و 80) نسبت به دهه‌شصتی‌ها جمعیت کمتری دارند و باید نرخ باروری آنها برای رسیدن به نرخ جایگزینی بیش از 3 فرزند باشد، این موضوع کار را مشکل می‌کند؛ به این خاطر در زمان حاضر، سیاست‌های ما باید در کمترین زمان اعمال شود؛ متأسفانه 20 سال از این فرصت طلایی را از دست داده‌ایم!

وی گفت: سیاست‌های کلی جمعیت در سال 93 ابلاغ شدند اما هنوز قانون ما همان قانون تنظیم خانواده سابق است که سعی در کاهش جمعیت داشت! به‌نظر می‌رسد مجلس یازدهم مسئله جمعیت را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است البته مجلس برای تأثیرگذاری باید با سرعت در این زمینه اقداماتی صورت دهد.

این پزشک و استاد دانشگاه متذکر شد: در طول 20 سال گذشته می‌توانستیم تا حد زیادی هرم سنی جمعیت کشور را بهبود ببخشیم اما به تذکرهای مقام معظم رهبری توجه نشد و مدیران نیز آینده کشور را در نظر نگرفتند و هرکس تنها به دوره کوتاه مدیریتی خودش فکر کرد؛ فرزندآوری یک نشانه است، یک نشانه از جامعه‌ای که جوانانش امید و پویایی دارند و از جنبه دیگر نشانه شکوفایی همه‌جانبه جامعه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *