تازه های نشر زن و خانواده

سفر کردن در این شرایط نشان از خودخواهی اجتماعی است

یک روانشناس اجتماعی:

سفر کردن در این شرایط نشان از خودخواهی اجتماعی است

سفر کردن در این شرایط نشان از خودخواهی اجتماعی است

یک روانشناس اجتماعی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی به هیچ عنوان سفر کردن منطقی نیست، گفت:سفر رفتن در شرایط فعلی بحران کرونا، ناشی از خودخواهی اجتماعی است.

مهرداد فلاطونی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی به هیچ عنوان سفر کردن منطقی نیست، بیان کرد: آمارهای مبتلایان به کرونا و قربانیان ناشی از ابتلا به این بیماری نشان می‌دهد که افراد در هر لحظه در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند و افرادی که در این شرایط قصد سفر کردن دارند، این نکته را فراموش نکنند که هر انسانی ممکن است ناقل باشد و می‌تواند افراد زیادی را به بیماری مبتلا کند.

وی ادامه داد: یادمان باشد که شاید با سفر رفتن به شهرستان‌ها (که از امکانات محدودی هم برخوردارند) تنش و بیماری را به آنجا منتقل کنیم؛ به نظر می‌رسد بسیاری از شهرستان‌های شمال کشور به دلیل نبود امکانات کافی در وضعیت قرمز قرار دارند، اما با این وجود بسیاری از مردم به دلیل شرایط هوایی به این نقاط سفر می‌کنند؛ این درحالیست که از نظر اخلاقی، مدنی و حتی قانونی صحیح نیست، حتی در قانون‌ نیز به این موضوع پرداخته شده است.

این روانشناس درباره افرادی که علی رغم توصیه‌های بهداشتی و تاکید مسئولان بر سفر نرفتن در این شرایط، به سفر رفتن پافشاری دارند، گفت: این رفتارها ناشی از بی‌مسئولیتی است، از نظر روانشناسی گروهی که در این شرایط به سفر می‌روند، افرادی هستند که از نظر فرآیند اجتماعی شدن مشکل دارند، زیرا این موضوع ناشی از خودخواهی اجتماعی است.

فلاطونی به موضوع هوش اخلاقی در روانشناسی پرداخت و افزود: هوش اخلاقی در تعریف روانشناسی عبارت است از این که افراد بدانند در شرایط چطور و چگونه بهترین تصمیم را بگیرند تا به خود و دیگران آسیب نزنند و به طور قطع افرادی که در این شرایط به سفر می‌روند از هوش اخلاقی برخوردار نیستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *