تازه های نشر زن و خانواده

آیت‌الله شب‌زنده‌دار: آینده اسلام و نظام به قضیه مهم “جمعیت” گره خورده است

آیت‌الله شب‌زنده‌دار: آینده اسلام و نظام به قضیه مهم “جمعیت” گره خورده است

آیت‌الله شب زنده‌دار: آینده اسلام و نظام به قضیه مهم "جمعیت" گره خورده است

آیت‌الله شب‌زنده‌دار از اعضای شورای نگهبان متذکر شد: قضیه “جمعیت” به‌اندازه‌ای مهم است که آینده اسلام و نظام به آن گره خورده است و باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ تعدادی از فعالان جبهه انقلاب در حوزه علمیه، تحرکاتی را برای ایجاد حساسیت و انتقال دغدغه عمومی به مسئولان نسبت به “بحران جمعیت و کاهش نرخ رشد جمعیت کشور” و از مطالبات رهبر معظم انقلاب آغاز کرده‌اند؛ این فعالان در سلسله ملاقات‌ها و جلسات با مراجع عظام تقلید و برخی از مسئولان دغدغه‌مند، به موضوع بی‌تفاوتی موجود به دغدغه رهبر انقلاب که در قالب فرافکنی، اظهار عجز، اظهار همدردی یا بی‌تفاوتی و اظهار ناامیدی مشاهده می‌شود، می‌پردازند.

سؤال مهمی که در این جلسات مطرح می‌شود، چرایی بی‌تفاوتی و بی‌توجهی مسئولان و نهادهای انقلابی و دولتی نسبت به هشدارهای پیاپی مقام معظم رهبری نسبت به جمعیت است؛ موضوعی مهم و حیاتی که با سرنوشت کشور و نظام اسلامی گره خورده است؛ در همین زمینه فعالان حوزوی و بخشی از نیروهای دغدغه‌مند، جلساتی با مراجع عظام تقلید، فقها، بزرگان حوزه و مسئولان برگزار کردند.

این فعالان جمعیتی در سلسله جلساتی با آیات عظام و حجج اسلام علوی، گرگانی، سیفی، مازندرانی، شب‌زنده‌دار  و رجبی ضمن ارائه گزارش از روند خطرناک کاهش جمعیت، وضعیت فاجعه‌بار سقط صدها هزار جنین در سال، خواستار ورود نهادهای تأثیرگذار انقلابی و حاکمیتی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوه قضاییه، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، سازمان اوقاف، تولیت آستان قدس رضوی(ع)، شورای‌عالی حوزه علمیه، فقهای شورای نگهبان و دیگر تأثیر‌گذاران انقلاب به این موضوع شدند.

آیت‌الله علوی گرگانی: بحث جمعیت به سرنوشت اسلام گره خورده است

آیت الله علوی گرگانی در دیدار با این فعالان حوزوی ضمن انتقاد از کم‌کاری شدید دولت فعلی و مجلس دوره قبل و سایر مسئولان در بحث جمعیت اظهار کرد: ما نیز در این موضوع تذکر داده‌ایم و انتظار می‌رود مجلس قوانین متناسبی تصویب کند.

 وی یادآور شد: شما نیز به مطالبه‌گری خود ادامه دهید و مطمئن باشید این کار و اقدام اثر دارد و ممکن است این کار با تأخیر انجام شود اما خواستن و دنبال کردن مفید است؛ یعنی بحث جمعیت به سرنوشت اسلام گره خورده است.

آیت‌الله سیفی: سقط جنین قتل عمد است

آیت‌الله سیفی مازندرانی نیز ضمن اظهار نگرانی از موضوع جمعیت ابراز کرد: ما در حوزه و مراکز تحقیقاتی و فقهی، تحقیقات فقهی مربوط به سقط جنین و مسائل مربوطه را تنقیح و جمع‌آوری کرده‌ایم و تبدیل به کتاب شده است یعنی در این موضوع برای مجلس و مسئولان حرف علمی و مستدل داریم، ولکن باید نمایندگان و فعالان عرصه حوزه علمیه در انتقال این مطالب به حکومت کمک کنند.

وی ضمن آرزوی موفقیت و تأکید بر ادامه مطالبه‌گری نسبت به قضیه جمعیت خواستار کار رسانه‌ای در این زمینه شد و تأکید کرد: سقط جنین قتل عمد است و دیه آن مشخص است.

آیت‌الله سیفی مازندرانی در ادامه فتوایی را که یک ماه پیش در این زمینه داده بودند، به جمع ارائه کردند.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار: آینده اسلام و نظام به قضیه مهم جمعیت گره خورده است

آیت‌الله شب‌زنده‌دار نیز با تأکید بر لزوم حل مسئله جمعیت اضافه کرد: مردمی که طالب فرزندآوری هستند باید دشواری‌های ظاهری این نعمت الهی را قبول کنند؛ باید با فرهنگ‌سازی، اقبال مردم به فرزندآوری زیاد شود.

وی ضمن یادآوری دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در قضیه جمعیت، کارهای فرهنگی و مطالبه‌گری را در این زمینه لازم دانست و به برخی از پیامدهای این قضیه اشاره کرد.

این عضو شورای نگهبان در این دیدار متذکر شد: قضیه “جمعیت” به‌اندازه‌ای مهم است که آینده اسلام و نظام به آن گره خورده است و باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

آیت‌الله رجبی: بی‌تفاوتی به دغدغه انقلاب امری توجیه‌بردار نیست

آیت‌الله رجبی؛ قائم‌مقام مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) و عضو شورای‌عالی حوزه در جلسه با فعالان جبهه انقلاب و مطالبه‌گران بحث جمعیت اظهار کرد: ما از جانب جامعه مدرسین به‌صورت جدی در این قضیه ورود کرده و با مجلس مکاتباتی داشته‌ایم همچنین در مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) اقدامات و مشوق‌هایی در خصوص جمعیت داشتیم.

این عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: بی‌تفاوتی به دغدغه انقلاب امری توجیه‌بردار نیست و انسان هر چقدر تلاش می‌کند این بی‌تفاوتی را حمل به خیر کند نمی‌تواند.

آیت‌الله رجبی ادامه داد: با روحیه و امیدواری این مطالبه‌گری را ادامه دهید و کمترین نتیجه آن این است که تکلیف شرعی خود را انجام داده‌اید و البته مطمئناً این‌گونه مطالبات نتیجه‌بخش خواهد بود.

خزعلی: عزمی بر اجرای منویات رهبر انقلاب وجود ندارد

 در  ادامه، فعالان و مطالبه‌گران موضوع جمعیت با خانم دکتر خزعلی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به طرح موضوع پرداختند؛ در این جلسه، راهکارهای برون‌رفت از وضعیت موجود در قضیه جمعیت مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

 در گفتگو با این عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که چندین مجموعه فعال در عرصه جمعیت نیز حضور داشتند، افراد به ارائه  نظرات و پیشنهادات خود پرداختند؛ مطالبی که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت عبارتند از:

ــ لزوم ورود نهادهای غیردولتی مانند کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان اوقاف و امور خیریه، آستان قدس رضوی(ع) و غیره به موضوع جمعیت.

ــ توجه به راهکارهای فرهنگی و غیرفرهنگی به‌صورت همزمان.

ــ تفکیک موضوعات کوتاه‌مدت از میان‌مدت و بلندمدت و تسریع در پرداختن به مسائل فوری.

– ضرورت ورود نهاد و دستگاه قضایی و نهادهای نظارتی و امنیتی به فاجعه قتل‌عام سقط جنین در کشور.

ــ اشاره به کم‌کاری‌ها و یا سنگ‌اندازی‌های برخی نهادها در موضوع افزایش جمعیت.

ــ نبود عزم جدی میان مسئولان نسبت به اجرای قوانین مربوط به افزایش جمعیت.

در این جلسه، خزعلی ضمن تأکید به لزوم تأسیس کمیسیون یا بخشی مربوط به خانواده در مجلس بر ضرورت مطالبه جدی و صریح نخبگان و عموم مردم از مسئولان در این زمینه تأکید کرد و این مطالبه را یک راهکار قطعی و ثمربخش و روی‌زمین‌مانده دانست.

این عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار و ارقام تکان‌دهنده و کارشکنی‌های برخی مسئولان در ترویج فرهنگ فرزندآوری اظهار کرد: سال‌هاست که برخی قوانین در زمینه افزایش فرزند به‌روی زمین مانده است؛ در بحث خانواده و دیگر موضوعات فرهنگی، عزمی بر اجرای منویات رهبر انقلاب وجود ندارد به‌عنوان نمونه 236 قانون مربوط به حجاب مصوب سال 84 همچنان مهجور مانده‌اند.

برای رسیدن به نتایج مطلوب و عملی شدن واقعی مطالبات رهبر انقلاب، مطالبه‌گری از مسئولین در قالب جلسات متعدد دیگر ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *