اخبار, نشر هاجر

مردسالاری در اسلام وجود ندارد

کارشناس امور خانواده و علوم تربیتی گفت: در دین اسلام مردسالاری وجود ندارد و در روایات ما نیز بیان شده که شرورترین مردها کسانی هستند که به زن‌های خود سخت بگیرند.

به گزارشروابط عمومی مرکز نشر هاجر،حجت‌الاسلام‌والمسلمین تراشیون، در همایش همسران همساز که پیش از ظهر امروز در مجتمع شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد، اظهار کرد: امروزه انتظارات زوجین از یکدیگر بیش از گذشته است و هجمه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی باعث شده انواع محبت‌ها و جلوه‌گری‌ها ترسیم بشود.

وی افزود: امروزه دامنه‌ محبت، از محبت کلامی فراتر رفته و افراد انواع محبت‌ها را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌بینند و از آن الگو می‌گیرند.

تراشیون با تأکید بر این‌که نیازمند به‌روزرسانی شدن در عرصه زندگی زناشویی هستیم، گفت: با توجه به تغییرات روز باید به‌روزرسانی شویم، نیاز است برخورد با خانواده را متناسب با نیاز روز تنظیم کنیم.

وی در ادامه گفت: در دین اسلام مردسالاری وجود ندارد و در روایات ما نیز بیان شده که شرورترین مردها کسانی هستند که به زن‌های خود سخت بگیرند.

این کارشناس تربیتی بابیان این‌که اگر اسلامی زندگی کنیم از بسیاری از چالش‌ها بیرون می‌رویم، گفت: زن و مرد ازنظر نرم‌افزاری متفاوت هستند، متفاوت می‌بینند و فکر می‌کنند، به همین خاطر باکسی که متفاوت از ما است باید متفاوت عمل کنیم درحالی‌که در زندگی‌ها این‌گونه نیست.

تراشیون با اشاره به تفاوت‌های مردان و زنان، بیان کرد: مردها محبت عملی دوست دارند؛ برای مثال زمانی که مرد از بیرون وارد منزل می‌شود به استقبال او برویم و به او ابراز علاقه و محبت کرده و از او پذیرایی کنیم.

این کارشناس مذهبی گفت: در نظام فکری اسلام، ویژگی‌های زن خوب بیان شده است، برای مثال زن باید نسبت به همسر خود محبت و دلسوزی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نظام فکری غرب ناکارآمد است، عنوان کرد: پرفروش‌ترین کتاب‌ها در غرب سبک زندگی است اما مشکل این است که آن‌ها انسان را از روبه‌رو می‌بینند و مرد و زن در غرب نگاه محبتی به هم ندارند.

این کارشناس تربیتی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با بانوان از واژه عدالت جنسیتی به‌جای برابری جنسیتی استفاده کردند؛ زیرا اگر بخواهیم با زنان مانند مردها برخورد کنیم، ظلم در حق زن است.

تراشیون افزود: ساختار تفکر غربی مانند اسلام نیست که نفقه زن نیز به عهده شوهر باشد، در نظام زندگی غربی، زن باید نیمی از هزینه زندگی خود را بپردازد.

وی با اشاره به نقش مادر در خانواده گفت: هیچ‌چیزی نمی‌تواند نقش مادری را ایفا کند؛ حتی پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها و هوش مصنوعی هم نمی‌توانند نقش مادری و عواطف وی را ایفا کنند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *