تازه های نشر زن و خانواده

عود و دود

از همان داستان نخست با عنوان « دایی بد » آنچه ممکن است توجه خواننده را در این مجموعه داستان جلب کند آدم‌های ماجرا هستند. شخصیت‌پردازی در داستان‌های این مجموعه، بخش برجسته‌ای از دست‌ورزی نویسنده در حوزه نوشتنش است. در داستان کوتاه « یک مهمان و چند محله »، تمام اهتمام نویسنده معرفی شخصیت « میریم » است.

او برای کشف، واگشایی و معرفی آدم‌های قصه‌هایش شیوۀ پیچیده‌ای ندارد به همان سادگی که داستان آغاز می‌شود و آدم‌ها وارد ماجرا می‌شوند لایه لایه و به شکلی غیر مستقیم، معرفی‌شان آغاز می‌شود.

داستان یک مهمان و چند محله هر چه پیش‌تر می‌رود شخصیت میریم آشکارتر می‌شود مضاف بر اینکه نویسنده از سهم مشارکت مخاطب نیز غافل نمانده و بخشی از بازآفرینی پازل شخصیت‌ها را به عهدۀ خوانندگان داستانش می‌گذارد.

« عود و دود » اولین مجموعه داستان « فاطمه بصیری »، نویسندۀ جوان بندرعباسی است. بصیری در سال های اخیر در کنار تجربۀ نوشتن، تجربۀ فعالیت در حوزۀ فیلم‌سازی را نیز داشته است. قلم او برای نوشتن ساده و روان است و داستان‌هایش بازتابی از تجربه‌های ملموس و نزدیک اوست به گونه‌ای که مخاطب به راحتی با متن او ارتباط برقرار می‌کند.

حرف‌های زن را نمی‌شنوی. دستت را روی قفسه سینه می‌گذاری و نفس عمیق می‌کشی. انگار بو دیگر آزارت نمی‌دهد. به یاد ماشینی که ماه پیش پدرت برای تولد فاروق خریده، قدم‌هایت را تندتر برمی‌داری. می‌خواهی از خیابان رد شوی که چادرت به نرده فلزی کنار خیابان گیر می‌کند، هرچه تقلا می‌کنی نمی‌توانی آن‌ را بیرون بکشی. صدای زن دوباره توی گوشت می‌پیچد…

نویسنده این کتاب فاطمه بصیری می باشد و توسط انتشارات سمت روشن کلمه به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *