تازه های نشر زن و خانواده

بهار

رمان “بهار” داستان داعش در عراق است. ماجرا از جشن تولد 22 سالگی شروع می ‌شود. سه دختر دانشجو که نماینده گروه ‌های مختلف قومی و مذهبی عراق هستند در چنگال داعش گرفتار می‌ شوند و …

آگاهی از فرهنگ و باورهای ایزدی‌ ها از جذابیت ‌های کتاب است.
کوتاه، خوش‌ دست و خوش‌ خوان است.

این رمان از دو جنبه دارای اهمیت است:

اول اطلاعات قابل توجه عامر حمیو از جامعه‌ ایزدی و آداب و رسوم و متن‌ های مقدس آن ‌ها می ‌باشد که در بخش ‌های مختلف کتاب قابل لمس هستند. مراجعۀ نویسنده به کتاب ‌های مقدس ایزدی و مطالعۀ چندین کتاب دربارۀ این دیانت، علاوه بر در اختیار داشتن صدها تصویر از آداب و رسوم و اماکن مذهبی آن‌ ها باعث شده است که او نه تنها اطلاعات بی ‌نقصی در دست داشته باشد، بلکه مکان ‌های مذهبی ایزدی ‌ها را چنان دقیق توصیف کند که گویی آن‌ ها را از نزدیک دیده است.

نکتۀ دوم تشریح کامل جنایات این گروه تروریستی و شرح دقیق خشونت آن ‌ها علیه قربانیان، به ‌ویژه زنان زندانی است. عامر حمیو بدون جانب ‌داری، رویدادها و رفتارها را آن‌ چنان با دقت به تصویر می‌ کشد که گویی در صحنه حاضر است. شاید این دقت به ‌دلیل بررسی گزارشات متعددی است که همان زمان دربارۀ اقدامات داعش در موصل منتشر شد. علاوه بر آن، نویسنده این امکان را داشته است که با تعداد زیادی از آوارگانی که از همان مناطق به شهر وی مهاجرت کردند، گفتگو کند.

عامر حمیو برخی صحنه‌ های تجاوزهای جنسی عناصر گروه تروریستی به دختران ایزدی را با جزئیات خشونت‌ آمیز نقل کرده است. همچنین، او جز در یکی ‌دو قسمت کتاب، نام داعش را نیاورده و تلاش کرده به جای آن از عبارت ‌هایی همچون گروه و تشکیلات استفاده کند.

این کتاب توسط نشر ستاره ها به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *