تازه های نشر زن و خانواده

از دامن مادر: روایت هایی از زندگی شهید سید مهدی اسلامی خواه

این ‌کتاب درباره زندگی و شهادت شهید سید مهدی اسلامی‌ خواه است که چهاردهم آذر 1360 در بستان، بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. این ‌شهید یکی از طلبه ‌های جهادگر در حوزه‌ های مختلف بوده که فرایند تحقیق و تدوین کتاب مربوط به او با عنوان «از دامن مادر» از دی ‌ماه سال گذشته آغاز و در نهایت دی‌ ماه امسال به چاپ و عرضه به بازار نشر ختم شد.

کتاب از دامن مادر توسط محمدحکم آبادی نگارش یافته و انتشارات راه یار آن را به چاپ رسانده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب که تحقیق‌ و تدوین آن از دی ماه سال گذشته شروع شده بود، چنین آمده است:

طلبه، طالب بودن است و طلبه ‌های واقعی، طالب لقای حق‌ اند. مقصود طلبه پرواز است و به قول شهید آوینی، «اگر مقصود، پرواز است، قفس ویران، بهتر». طلبه به دنبال وظیفه می‌ رود؛ حتی اگر فرسخ‌ ها فاصله باشد. او عاشق خداست و به تبع، عاشق پدر و مادرش که دریچه فیض خدا هستند و چه زیباست انعکاس این عاشقی.

آنچه پیش روست، روایت‌ هایی است از دامن مادر تا معراج شهادت سید مهدی اسلامی‌ خواه: طلبه ‌ای مبارز و خستگی‌ ناپذیر که به فرموده قرآن کریم، از شمار «مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَی اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَی اللَّهِ» بود و برای تحصیل و تبلیغ، فرسخ‌ ها و مدت‌ ها از خانه ‌اش دور می ‌شد. آشنایی با افرادی چون سید علی اندرزگو، در نگاه و مشی سیاسی سید مهدی تأثیر فراوانی گذاشت. شب و روزش در تب ‌و تاب انقلاب می ‌گذشت. فشار ساواکی‌ ها گرچه او را از جوار حضرت معصومه ‌(س) دور کرد، اما نتوانست خوی مبارزه با ظلم و طاغوت را از جانش جدا کند. تا پیروزی انقلاب، یک دم از مبارزه دست برنداشت و در دست خالی گذاشتن مأموران رژیم خبره شده بود.

آمدن امام خمینی (ره) آغاز دوره جدیدی از فعالیت ‌های سید مهدی بود. او چه در ارتش، چه در جهاد و چه در حوزه علمیه، تأثیر زیادی روی اطرافیانش، به ویژه جوان ‌ها گذاشت. پای کار تمام میدان‌ ها بود و رفتارش مصداق عینی حدیث «کونوا دعاة النّاس بغیر السنتکم». وقتی برگشت روستای مادری ‌اش، اِستیر، مسجد امام صادق (ع) را که مدت‌ ها بسته بود، رونق داد و کرد پایگاه انقلاب. روستایی که در دهه شصت دویست خانوار بیشتر نداشت، 31 شهید تقدیم اسلام کرد که بیشتر تربیت شده و بزرگ شده مسجد امام صادق (ع) بودند.

شهادت سید مهدی تغییر زیادی در حال ‌و هوای جوانان روستا ایجاد کرد. او دومین شهید روستاست که آرامگاهش کم‌ کم به مسجد وصل شد و اکنون مراسم ‌های مختلف روستا آنجا برگزار می‌ شود.

این کتاب در 184 صفحه به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *