تازه های نشر زن و خانواده

نقش فضای مجازی و استفاده از آن برای آموزش خانواده‌ها

نقش فضای مجازی و استفاده از آن برای آموزش خانواده‌ها

نقش فضای مجازی و استفاده از آن برای آموزش خانواده‌ها

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان بر اهمیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی، در شکل دادن به رفتار اعضای خانواده و آموزش غیرمستقیم در زندگی جوانان تاکید کرد.

اعظم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه خانواده، مناسب‌ترین نظام برای تأمین نیازهای روحی و معنوی بشر است و بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی اعضا و  پرورش نسل جدید فراهم می آورد، گفت: روز جهانی خانواده فرصت مناسبی برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در مورد مسائل مربوط به خانواده و بسط آن در جوامع مختلف است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما نیز همچون دیگر کشورهای جهان، دولت و مردم با گرامیداشت روز جهانی خانواده حمایت خاص خود را از اهمیت نقش کانون خانواده اعلام می‌کنند، افزود: همچنین به این مهم توجه ویژه می شود که اگر گام نخست در تشکیل خانواده سنجیده برداشته شود؛ یعنی افراد در انتخاب همسر، معیارهای اساسی و مورد اهمیت  را در نظر بگیرند، خوشبختانه شاهد شکل گیری ازدواج‌های سالم و در نتیجه خانواده پایدار خواهیم بود.

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان  وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: از آنجا که شبکه‌های اجتماعی مجازی، امروزه قدرت عظیمی در شکل دادن به رفتار اعضای خانواده و آموزش غیرمستقیم در زندگی آنها دارد و افراد خانواده از طریق رسانه‌های مورد استفاده الگوهای ویژه‌ای را برای رفتارهایشان دنبال می‌کنند، اهمیت توجه به فرهنگسازی در قالب های جدید و مورد نیاز جوانان پیش از پیش اهمیت خود را نشان می‌دهد.

کریمی با تاکید بر اینکه بدین سبب ضروری است با زبان رسانه‌ها گام موثری در آموزش در خانواده و تولید محتوای مناسب و سالم برداریم، ادامه داد: از این رو دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در راستای عملیاتی کردن این مهم  به ایجاد بستر مناسب جهت حمایت از تولید و ساخت محصولات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با هدف شکل گیری ازدواج سالم؛ تحکیم خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی با همکاری ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها برداشته است و در تولید این آثار حفظ اصالت‌های بومی، اقتضائات محلی و منطقه ای مورد توجه و گروه سازندگان از جوانان آن مناطق انتخاب شده است.

به گفته وی، موضوعاتی چون محدود کردن خواسته‌ها، تحمل یکدیگر، مشارکت و همدلی در خانواده، تشویق به ازدواج، آسان سازی ازدواج، فرزندآوری، لزوم توجه به مشاوره‌های قبل، حین و بعد از ازدواج و کنترل  مسئله طلاق که همگی می‌تواند در حفظ و ثبات حیات خانواده مؤثر باشد در این تولیدات مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان  وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۳۸ اثر در قالب فیلم کوتاه، موشن گرافی، انیمیشن و مستند تولید شده است، گفت: در سال ۱۳۹۹ نیز در همین راستا به منظور حمایت از تولید آثار جدید و فاخر بسترهای مهم پیش بینی و  تاکنون عملیاتی شده است.

کریمی در ادامه از انتشار بسته فرهنگی ـ آموزشی ازدواج همزمان با روز خانواده به همت دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان خبر داد و گفت: دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان به منظور تولید محتوای آموزشی و اثرگذار در حوزه ازدواج و خانواده در فضای مجازی، با همکاری سازمان های مردم نهاد و ادارات کل ورزش و جوانان استان ها، ۱۶۳ محصول فرهنگی – رسانه ای در قالب فیلم کوتاه، انیمیشن، موشن گرافی و…  تولید کرده است که پس از بررسی کارشناسی، ۶۳  اثر منتخب در قالب بسته فرهنگی، تکثیر و برای کلیه دستگاه ها، نهادها و مؤسسات مرتبط توزیع شده است.

وی با اشاره به بسته فرهنگی ـ آموزشی ازدواج همزمان با روز خانواده تاکید کرد: موضوعات این آثار عمدتاً شامل نقش مشاوره پیش از ازدواج، شیوه های مناسب انتخاب همسر، آسیب های نوظهور، پیشگیری از طلاق، شیوه های حل تعارض در میان زوجین جوان و … است. این محصولات در فضای مجازی از طریق صفحه اینستاگرام دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان و  سایر شبکه های اجتماعی نیز منتشر شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *