اخبار, زن و خانواده

حضور زنان در دستگاه‌ها باید از حالت تشریفاتی خارج شود

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: معاونت زنان از حالت تشریفاتی خارج شده‌ و در تصمیم‌گیری ها دخالت دارد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز نشر هاجر ، انسیه خزعلی، در نشستی با حضور فعالین حوزه زنان به ارائه گزارشی از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه زنان و خانواده پرداخت.

وی ضمن گرامیداشت شهدای هفتم تیر و چهلمین روز درگذشت شهدای خدمت گفت: وظیفه داشتیم که در پایان مأموریت خود گزارشی را ارائه کنیم.

خزعلی افزود: از ابتدای خدمت خود تلاش کردیم که معاونت را از دو آسیب تشریفاتی و ویترینی بودن و همچنین غلبه وجهه سیاسی در این معاونت دور کنیم. از این رو معاونت امروز وارد تصمیم‌گیری و هماهنگی عملکرد دستگاه‌های اجرایی فعال شده است.

وی با اشاره به اینکه بانوان مشاور امروز در دستگاه‌ها مشارکت داده می‌شوند گفت: بعد از تصویب بودجه ۱ درصدی برای مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها، بانوان در تصمیم‌گیری‌ها دخالت داده شدند.

خزعلی در ادامه به اسناد بالادستی که مأموریت‌ها در حوزه زنان را تبیین می‌کند، اشاره کرد و گفت: سند تحول دولت سیزدهم در حوزه زنان سلامت و آسیب‌زدایی زنان ورود کرده است. در این زمینه نظام مسائل زنان در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، حکمرانی و سلامت تدوین شده و به عنوان مأموریت پیگیری شد. در این زمینه ۱۹ اقدام به عنوان متولی و ۴۵ اقدام به عنوان همکار دستگاه‌های اجرایی را دنبال کردیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه به تدوین اطلس آماری دقیق در خصوص وضعیت زنان اشاره کرد و اظهار داشت: ما آمارهای دقیقی در خصوص زنان سرپرست خانوار و کارآفرین و غیره نداشتیم، در مرحله اول آمار دقیقی در خصوص زنان و خانواده، عدالت جنسیتی، زنان شاغل و مقایسه زنان ایران و جهان و کشورهای اسلامی مورد رصد قرار گرفت.

وی افزود: ما در این راستا یک مرکز رصدی ایجاد کردیم که آخرین اطلاعات و آمار در حوزه زنان برای کسانی که بخواهند برای مقابله با آسیب‌های حوزه زنان در دسترس است.

خزعلی بیان داشت: رصد چالش‌های ذهنی زنان و پیدا کردن راهکار و ایجاد گفت‌وگو در زمینه زنان و الگوی سوم زن بوده که نشست‌ها و پژوهش‌های متعددی با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام شده است.

وی با تاکید بر یکی از پربسامدترین مسائل زنان بحث ازدواج، اشتغال و مسائل فرهنگی است، گفت: یکی از مسائل مهم تعارضات شغلی است. زنان باید بتوانند در کنار فعالیت‌های شغلی به مسئولیت‌های هود در خانواده هم برسند. از این رو با همکاری سازمان امور استخدامی، وزارت کار و بیمه هماهنگی‌هایی برای ایجاد مشاغل منعطف انجام شد. یکی از این موارد بحث مهدکودک‌ها در دستگاه‌ها و دورکاری بانوان بود.

خزعلی در ادامه به چارت ضعیف و کوچک معاونت در گذشته اشاره کرد و بیان داشت: بودجه معاونت از ۳۰ میلیارد در دولت قبل به ۷۰ میلیارد رسید.

وی در ادامه گفت: مسئله زنان سرپرست خانوار از ابتدا مورد توجه دولت بود. موضوع ایجاد کسب و کار پایدار خانواده محور را در برنامه داشتیم. در این راستا بنا داشتیم که از زنان کارآفرین حمایت کرده و آنان نیز زنان سرپرست خانوار را به کارگیری کنند و از تهیه مواد اولیه، تولید، آموزش و رساندن به بازار از آنها پشتیبانی شود. علاوه بر این می‌توان به صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار جهت ضمانت تسهیلات اشاره کرد.

خزعلی در ادامه به اسناد بالادستی که مأموریت‌ها در حوزه زنان از سال ۸۳ را تبیین می‌کند اشاره کرد و گفت: سند تحول دولت سیزدهم در حوزه زنان سلامت و آسیب‌زدایی زنان ورود کرده است. در این زمینه نظام مسائل زنان در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، حکمرانی و سلامت تدوین شده و به عنوان مأموریت پیگیری شد. در این زمینه ۱۹ اقدام به عنوان متولی و ۴۵ اقدام به عنوان همکار دستگاه‌های اجرایی را دنبال کردیم.

وی افزود: در این دوره ما اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند مدت داشتیم. که اهداف کوتاه مدت همه انجام شده و اهداف میان‌مدت تا ۷۰ درصد پیش رفته است. اهداف بلند مدت نیز همچنان در حال پیگیری است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه به تدوین اطلس آماری دقیق در خصوص وضعیت زنان اشاره کرد و اظهار داشت: ما آمارهای دقیقی در خصوص زنان سرپرست خانوار و کارآفرین و غیره نداشتیم، در مرحله اول آمار دقیقی در خصوص زنان و خانواده، عدالت جنسیتی، زنان شاغل و مقایسه زنان ایران و جهان و کشورهای اسلامی مورد رصد قرار گرفت.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به کاهش آمار بیکاری گفت: بیکاری بانوان ۲ درصد کاهش داشته است. تسهیلات مشاغل خانگی در دولت سیزدهم افزایش ۲۵ برابری داشته است و از ۲۰۰ میلیارد به ۵۰۰۰ میلیارد رسیده است.

وی افزود: در زمینه رسیدگی به دختران مجرد دهه ۶۰ وضعیت روستاها که آمار دختران مجرد بیشتری داشت را مد نشر قرار دادیم. و برای اعطای تسهیلات ازدواج دهه شصتی‌ها برای جذب بودجه دستگاه‌های مختلف را پای کار آوردیم. دستگاه‌های مختلف با هماهنگی معاونت توسعه روستایی، بانک مهر ایرانیان و غیره تفاهم‌نامه خوبی در روستاها داشتیم که طی آن به دهه شصتی‌ها تسهیلات ازدواج داده شود.

خزعلی در خصوص پیشگیری از آسیب‌های حوزه زنان به مسائلی مانند اعتیاد، بیکاری زنان، طلاق و غیره اشاره کرد و گفت: افزایش طلاق موجب کاهش ازدواج شده است. در سال گذشته البته آمار طلاق ثابت بود اما کاهش ازدواج وجود داشت که مسائل اقتصادی و اجتماعی متعددی دخیل است. در این خصوص آئین نامه‌ای در قالب طرح به ستاد ملی زن و خانواده بردیم. این طرح به مدت ۱ سال و نیم در کمیسیون‌ها رفت و برگشت داشت. که با آخرین امضای رئیس جمهور مبنی بر ابلاغ مستقیم مصوبات ستاد ملی زن و خانواده بنا بر این شد که از این رفت و برگشت‌ها جلوگیری شود.

وی افزود: بیشترین طلاق در سال اول یا ۵ سال اول اتفاق می‌افتد که بنا داشتیم با ارائه مشاوره رایگان به زوجین از طلاق جلوگیری کنیم. در این خصوص می‌توان به سامانه همساز جهت ارائه مشاوره اشاره کرد. طبق آن مشاوران با حدود ۲۰۰ کارشناس وضعیت روابط زوجین را رصد می‌کنند.

خزعلی افزود: امضای ۱۷۵ تفاهم‌نامه و موافقتنامه در این دولت انجام شد. این در حالی است در دولت قبل کلاً ۲۴ تفاهم‌نامه داشتیم.

وی در ادامه به تشریح اقدامات در خصوص آسیب‌های مختلف حوزه زنان مانند مسائل زنان زندانی، زنان بزه‌دیده خیابانی، خودکشی دختران و طرح‌هایی برای مقابله با این آسیب‌ها پرداخت.

خزعلی در پایان به فعالیت‌های معاونت زنان و خانواده در حوزه بین‌الملل اشاره کرد و گفت: نشست بانوان تأثیرگذار با حضور ۱۰۰ نفر از کشورهای مختلف برگزار شد. از طرفی نشست ایران و آیورا در حوزه آموزش و توانمندسازی بانوان فعالیت به میزبانی ایران راهم باید نام برد که در عرصه بین‌الملل بازتاب داشت. در این نشست ما کاملاً از اساتید زن استفاده کردیم.

وی ابراز امیدواری کرد که اهداف و برنامه‌های ناتمام معاونت زنان در دولت جدید پیگیری شده و به سر انجام برسد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *