34مین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران, اخبار

فروش ۳۵ میلیاردی بخش حضوری نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد؛

فروش ۳۵ میلیاردی بخش حضوری نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم

علی رمضانی گفت: تا ساعت ۲۱ روز گذشته، دستگاه‌های کارتخوان رسمی نمایشگاه ۳۵ میلیارد تومان فروش حضوری را ثبت کرده‌اند.

به گزارش ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی رمضانی؛ قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، امروز (شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲) در نشست خبری روزانه نمایشگاه کتاب، با اشاره به اینکه روز گذشته (جمعه بیست‌ودوم اردیبهشت‌ماه) مردم از سراسر کشور به نمایشگاه کتاب مراجعه کردند، گفت: روز گذشته یکی از شلوغ‌ترین جمعه‌های نمایشگاه کتاب بود و به گفته افراد باسابقه، جمعه گذشته از جنس جمعه دوم نمایشگاه بود که همیشه شلوغ است.

وی ضمن بیان اینکه مسئولان مصلی امام خمینی(ره) پارکینگ‌ها و تهویه شبستان را در اختیار مسئولان نمایشگاه قرار دادند، افزود: مخاطبان با حضور در محل نمایشگاه و مجموعه‌های فرهنگی که پیش‌بینی شده است، می‌توانند استفاده خوبی از آن‌ها ببرند. همانطور که روز گذشته اعلام شد، پارکینگ‌ها با محدودیت مواجه هستند و خواهشمندم مخاطبان با وسایل نقلیه عمومی به نمایشگاه مراجعه کنند. افرادی که از ایستگاه مصلی امام خمینی(ره) به نمایشگاه مراجعه می‌کنند به‌راحتی و بدون پله می‌توانند به بخش دانشگاهی مراجعه کنند. اگر مخاطبان از ایستگاه مترو شهید بهشتی به نمایشگاه مراجعه می‌کنند از طریق سالن کودک و نوجوان با طی چند پله می‌توانند به بخش اصلی برسند.

رمضانی ادامه داد: مردم می‌توانند با استفاده از غرفه‌های مشاوره کتاب که در جای جای نمایشگاه قرار گرفته است، نسبت به ارزیابی این خدمت در این دوره ما را یاری کرده و افراد را در پاسخی که ارائه می‌کنند، ارزیابی ‌کنند. در ایام برگزاری نمایشگاه نشست‌های مختلفی در کوشک کتاب، سرای آموزشی، سرای کودک و نوجوان و سرای ملل پیش‌بینی شده است. بعد از تجربه سال گذشته، غرفه کتاب آرا نیز گفت‌وگو با تصویرگران و گرافیست‌ها را دنبال می‌کند.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره میزان فروش بخش حضوری و مجازی تا روز گذشته نیز گفت: تا ساعت ۲۱ روز گذشته دستگاه‌های کارتخوان رسمی نمایشگاه ۳۵ میلیارد تومان فروش حضوری را ثبت کردند که اگر مبلغ کارت به کارت و کارتخوان غیررسمی را به این عدد اضافه کنیم، مبلغ فروش حضوری به ۴۵ میلیارد تومان می‌رسد. همچنین در بخش مجازی تا ساعت ۲۱ شب گذشته مجموع فروش‌ها به ۲۵ میلیارد تومان می‌رسد که از این مبلغ ۱۸ میلیارد تومان سهم ناشران و ۷ میلیارد تومان نیز سهم کتابفروشان است. تاکنون ۲۲۰ هزار نسخه در بخش مجازی نمایشگاه عرضه شده است و به تعبیری تا پایان روز سوم نمایشگاه قریب به ۷۰ میلیارد تومان فروش را ثبت کرده است.

وی افزود: در مجموع در بخش مجازی ۲۱۰ کتابفروش حضور دارند که از این تعداد ۴۳ مورد از کتابفروشان تهرانی هستند و ۱۶۷ کتابفروش غیرتهرانی نیز در این نمایشگاه حضور دارند. مجموع سفارش‌های تحویل شده به مخاطبان قریب به ۱۰۰۰ سفارش است که از شرکت پست دریافت شده است.

 

رمضانی در بخش دیگری از سخنانش درباره فعالیت‌های رسانه‌ای در نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم بیان کرد: تاکنون هزار و ۱۷۵ دقیقه برنامه در استودیوی شبکه‌های صدا و سیما که در نیم طبقه شبستان حضور دارند، ضبط شده است که از عکاسان برای تصویربرداری این بخش دعوت می‌کنم.

وی با اشاره به آرای صادره در کمیته تخلفات مربوط به روز اول نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم، گفت: یکی از ناشران، آثار بدون مجوز عرضه می‌کرد که با ملاحظه اسناد مطابق بند ۳ و ۶ و ۹ متخلف شناخته و از امروز تعطیل شده و از شرکت در نمایشگاه‌های استانی و مجازی به مدت یک دوره محروم شد. در غرفه‌هایی که عدم رعایت پوشش اسلامی دیده شد تذکر داده شده و پرونده‌ای برای این موضوع تشکیل شد و در جلسه دوم کمیته تخلف ناشران هم از دو ناشر نسبت به عدم رعایت پوشش مناسب تعهد کتبی گرفته شده است. رویه کلی نمایشگاه در این موضوع راهبرد فرهنگی است و در همه مقاطعی که پیش‌بینی شده است از درهای ورودی تا سالن‌ها این رویه در حال انجام است.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه مجموع تولیدات ستاد خبری نیز تاکنون به ۳۱۶ خروجی در قالب‌های مختلف رسیده، درباره محل‌هایی با عنوان روایت آزاد و گفت‌وگو درباره مسئله حجاب، بیان کرد: گفت‌وگوی مردم درخصوص مسائل فرهنگی جامعه در بستر نمایشگاه روشی است که اتخاذ شده و همچنان انجام می‌شود و افرادی هم طبعا نظرات ضد و نقیض خواهند داشت البته در کنار این دیوارها، یک مدیر بحث حضور دارد که طبعا از تنش و بحث‌های کنترل نشده و خشونت احتمالی جلوگیری می‌کند؛ گاها مطالب تندی با متانت روی این دیوارها نوشته می‌شود. البته آنچه رویکرد فرهنگی نمایشگاه دنبال می‌کند همین است و استمرار خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقد کردن بن‌کارت‌ها و الگوریتم جستجوی ناشران در بخش مجازی افزود: فرایند استفاده از بن‌کارت‌ها از طریق بخش مجازی و دریافت به‌صورت حضوری است، لذا استفاده از بن خرید به صورت حضوری پابرجاست، اما به شرط آنکه از بخش مجازی خرید شود؛ چه در دستگاه‌های شخصی و چه در محل نمایشگاه این مسئله ثابت است. همچنین در جستجوی بخش مجازی الگوریتم خاصی برای جستجو پیش‌بینی نشده است و به‌صورت عادی کتاب‌ها به نمایش درمی‌آیند؛ طبیعتا اگر کتابفروشی یا ناشری دارای مجوز عرضه و انتشار باشد در جستجو، نمایش داده می‌شود.

رمضانی درباره نصب بنرهای حجاب در نمایشگاه گفت: آنچه صورت گرفته منابعی دارد و در ‌ترجمه ممکن است کلمه حجاب و پوشش استفاده شده باشد و در روزهای آینده این مسئله را پاسخ می‌دهم و به نظرم این مسئله از جمله مطالب جذاب است.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر آمار تخلفات بخش مجازی و عدم تک نرخی بودن کتاب‌ها، بیان کرد: تخلفات بخش مجازی در آئین‌نامه آمده، اما هنوز از این بخش تخلفی واصل نشده است. به‌طور کلی در بخش مجازی ناشری که‌ امسال محروم است، ناشری بود که در بخش مجازی مردم را ناکام گذاشته بود؛ لذا ما سخت‌گیرانه این موضوع را پیگیری می‌کنیم و چنانچه حجم بسته‌های ارسالی ناشر و کتابفروش از محدوده خطر گذر کند، برای چند ساعت پنل دسترسی خود را از دست می‌دهد؛ همینطور در بخش کتابفروشان هم این موضوع را به جد بررسی می‌کنیم که چنانچه دو کتابفروشی درخواست کردند پنل شان بسته باشد تا سفارش‌ها را برسانند.

وی درباره جستجوی کتاب در بخش مجازی ادامه داد: با اولویت ناشر و کتابفروش‌ها کتاب عرضه می‌شود و یکی از نکات بخش مجازی این است که در چارچوب‌های مختلف قیمت تفاوت دارد و این کمکی است به مخاطبانی که کتاب را با قیمت مناسب دریافت کنند و البته این مسئله کمکی به ناشران است به این دلیل که ناشران نبض پرفروش‌های جامعه را به دست می‌آورند و پس از آن به ثبت آثار می‌پردازند. این پدیده برای نفع این صنعت پایه‌گذاری شده است.

رمضانی درباره خرید ایرانیان خارج از کشور از بخش مجازی گفت: ایرانیان خارج از کشور چنانچه امکان پرداخت از درگاه‌های ملی را داشته باشند، می‌توانند از این بخش خرید کنند و شرکت پست آن‌ها را ارسال می‌کند. درباره ناشران دیجیتال نیز باید گفت چند جانمایی برای بخش‌های سکوهای عرضه کتاب و این ناشران انجام شد؛ ناشران دیجیتال یک هفته قبل از نمایشگاه ثبت نام کردند و اکنون در شبستان حضور دارند.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره سایت‌هایی که در نمایشگاه مجازی کتاب تخفیفات بالا دارند، بیان کرد: نمایشگاه کتاب بنای رفاقت با هیچکدام از این مجموعه‌ها را ندارد و این مسئله مورد اعتراض ناشران کشور است، چراکه در هر صنفی قواعد ارائه تخفیف مشخص است و در این زمینه دستگاه‌ها باید ورود کنند و بدون قواعد تخفیف به نحوی که مانع تولید کننده و فروشندگان می‌شود، ورود کنند. اما مجموعه نمایشگاه به واسطه دسترسی فضای مجازی و حضوری آئین‌نامه‌ای دارد و همانطور که در بخش حضوری درخواست ضرورت ۱۰ درصد تخفیف را داریم در بخش مجازی هم خواستار همین میزان تخفیف هستیم، چراکه بیش از این تخفیف اجحاف به تولید کننده است.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۲۰ اردیبهشت آغاز به‌کار کرده و  تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی (ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *