معرفت شناسی برای دانشجویان روان شناسی

49257 4AA46598 A663 4283 9D45 8595124219EC 800 1111

می‌ تواند آن قدر تیره باشد که چیزی را نبینی؛ ممکن است روشن باشد و روشنگر جهان؛ می‌ تواند دنیا را ریزتر یا درشت ‌تر از آنچه هست نشان دهد و یا همان‌ گونه که هست، به نمایش بگذارد. شیشه عینک را می ‌گویم. معرفت ‌شناسی یعنی عینکتان را بردارید، شیشه ‌هایش را تمیز و کمی آن را بررسی کنید. آیا عینک من راستگو است؟ قرار است با همین عینک تمام دنیا را ببینم.
روان‌ شناس همانند هر اندیشمند دیگری بی ‌نیاز از مباحث معرفت ‌شناسی نیست. در پژوهش‌ های روان ‌شناسی اگر توجه جدی به بنیان ‌های نظری و مسائل معرفت‌ شناسی در روان‌ شناسی نشود، نوآوری ‌های ژرف در روان ‌شناسی صورت نخواهد گرفت. در راه دشوار رسیدن به حقایق علمی چراغ راهنمای محقق، فهم دقیق از مبانی معرفت‌ شناسی است.
اعتباربخشی به یافته‌ های روان‌ شناسی موجود و روان ‌شناسی مطلوب با ساختن بنای محکمی از معرفت ‌شناسی صورت خواهد گرفت. معرفت ‌شناسی سنگ‌ بنای اصلی هر معرفت و علم است.
در این کتاب به این مباحث با صبغه ‌ای روان ‌شناختی پرداخته ‌ایم: آشنایی با معرفت ‌شناسی، امکان معرفت، منابع معرفت، انواع معرفت و ویژگی ‌های آن، نقش حس و عقل در تصورات و تصدیقات، حقیقت صدق و معیار صدق در انواع قضایا.

این کتاب توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به چاپ رسیده است.

الهام حلاجیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *